Śliwa Żółta Afaska jest wczesną odmianą o bułgarskim pochodzeniu. Najprawdopodobniej jest krzyżówką Ałyczy oraz śliwy japońskiej (Prunus salicina). Odmiana została doceniona w wielu różnych krajach, w tym również w Polsce.
Śliwę Żółtą Afaskę cechuje niska podatność na choroby, atrakcyjny wygląd oraz bardzo dobre owoce, które są w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym sadownikom. Ta odmiana sprawdzi się zatem nie tylko w sektorze produkcyjnym, ale również w amatorskiej uprawie.
Warto ją wybrać do swojego przydomowego ogrodu, czy nawet na działkę.
Charakterystyka drzewa
Początkowo drzewo Śliwy Żółta Afaska rośnie silnie lub bardzo silnie, ale gdy wejście w okres owocowania, to znacznie spowalnia. Docelowo drzewo może osiągnąć od trzech do nawet czterech metrów wysokości.
Plonuje obficie, a pierwszych zbiorów można spodziewać się w drugim lub trzecim roku po posadzeniu. Dojrzałość zbiorcza przypada na koniec sierpnia lub początek września.
Drzewka Śliwy Żółta Afaska pojawiają się w sprzedaży dwa razy w roku – wiosną i jesienią, a bezpośrednio po zakupie zaleca się ich umieszczenie w gruncie.
Owoc
Śliwa Żółta Afaska rodzi duże owoce, których masa waha się w granicach 50-70 gramów. Mają one nieregularne, niemal kuliste kształty i pokrywają się zielonkawo-żółtą lub złocistą skórką. Miąższ silnie zrośnięty z pestką, o zwartej, soczystej konsystencji.
W smaku bardzo dobry, słodko-kwaśny. Owoce tej odmiany można spożywać na surowo, dodawać do różnych deserów, czy ciast. Ze śliwek wyjdą też smaczne dżemy, konfitury, czy kompoty.
Uprawa
Śliwa Żółta Afaska preferuje ciepłe i słoneczne, najlepiej osłonięte od silnego wiatru stanowiska. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, o odczynie kwasowości oscylującym wokół pH 5,6-7,0. Śliwa Żółta Afaska wykazuje średnią odporność przed chłodem, więc przed zimą lepiej zabezpieczyć swoje drzewko.
Pozostaje jednak stosunkowo odporna na choroby o podłożu grzybowym i bakteryjnym, więc z jej uprawą poradzą sobie nawet amatorzy. Ważne, by pamiętać o regularnym przycinaniu drzewka i pierwsze cięcie trzeba wykonać już wiosną, nawet bezpośrednio po posadzeniu w gruncie.
Jeśli nasadzenie jest wykonywane jesienią, to z pierwszym cięciem trzeba poczekać do najbliższej wiosny i powinno opierać się na skróceniu gałęzi o 1/3 ich długości, a jeśli ich nie ma, to wtedy należy skrócić przewodnik na wysokości około 90 cm nad powierzchnią gleby. W kolejnych etapach cięcie powinno obejmować formowanie korony śliwy i
Zapylacze
Śliwa Żółta Afaska nie jest samopłodna, więc wymaga obecności innych śliw kwitnących w tym samym okresie. Dobrym zapylaczem dla tej odmiany będzie Śliwa Shiro, Santa Rosa, czy inne odmiany śliw japońskich.