Brzoskwinia Soczysta to wczesna odmiana pochodzenia ukraińskiego, która zawdzięcza swoją nazwę niezwykle soczystym owocom. Plonuje obficie, jest wytrzymała na mróz i dobrze radzi sobie z różnego typu chorobami, więc to idealna odmiana do uprawy nie tylko dla doświadczonych sadowników, ale także amatorów.
Brzoskwinia Soczysta sprawdzi się w sadzie towarowym, na działce lub w przydomowym ogrodzie.
Charakterystyka drzewa
Drzewo Brzoskwini Soczystej rośnie dość silnie, tworząc kulistą koronę. Docelowo może osiągnąć około 4-5 metrów wysokości. Brzoskwinia Soczysta kwitnie w kwietniu, pokrywając gałązki pojedynczymi kwiatami w kolorze różowym. Plonuje obficie, regularnie.
Dojrzałość zbiorcza osiąga w sierpniu.
Owoc
Owoce Brzoskwini Soczystej są średniej wielkości. Kształt mają kulisty, skórkę ciemnożółtą, pokrytą niemal w połowie czerwonym kropkowanym rumieńcem. Miąższ owoców jest żółtokremowy, zwięzły, bardzo soczysty, kwaskowaty, ale smaczny. Pestka dobrze odchodzi od miąższu.
Owoce warto spożywać na surowo, ponieważ nie dość, że są smaczne, to jeszcze zawierają wiele cennych witamin i składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Sprawdzą się również jako składnik różnego typu deserów, ciast i potraw.
Z brzoskwiń można też produkować dżemy, marmolady, kompoty i soki.
Uprawa
Brzoskwinia Soczysta preferuje ciepłe i słoneczne stanowisko, które jest zaciszne i osłonięte od wiatru. Toleruje większość zwykłych gleb, ale odradza się brania pod uwagę terenów podmokłych i piaszczystych. Brzoskwinia Soczysta wykazuje dobrą odporność na choroby i niskie temperatury, ale młode sadzonki najlepiej okrywać na zimę.
Poza tym, warto też zabezpieczyć drzewko odpowiednim opryskiem przeciw kędzierzawości liści. Brzoskwinia Soczysta, jak większość drzew owocowych, wymaga regularnego przycinania. Pierwsze cięcie powinno odbyć się wiosną, zaraz po zasadzeniu.
Umieszczając sadzonkę w gruncie jesienią, trzeba poczekać z takim zabiegiem do najbliższej wiosny i powinien opierać się na skróceniu pędów bocznych o 1/3 długości, zaś przewodnika o połowę.
Sadzonki nierozgałęzione przycina się do około 80 cm. W kolejnych latach trzeba też wykonywać cięcie przeświecające, które polega na usuwaniu pędów rosnących do środka korony, krzyżujących się lub konkurujących z przewodnikiem.
Należy również usuwać wszystkie suche, uszkodzone lub chore gałązki. Starsze drzewa wymagają skracania wierzchołków. Warto w tym miejscu zauważyć, że cięcie zawsze powinno się wykonywać w pogodny dzień, a powstałe rany najlepiej zabezpieczyć maścią ogrodniczą.
Zapylacze
Brzoskwinia Soczysta jest samopłodna, więc nie wymaga posadzenia w swoim sąsiedztwie innych odmian, które kwitną w podobnym czasie.