Jabłoń Alwa to nasza rodzima odmiana, która została wyselekcjonowana w Zakładzie Doświadczalnym Prusy w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Powstała z wolnego zapylenia Jabłoni Macoun prawdopodobnie przez Jabłoń Boiken, której drzewa rosły w sąsiedztwie.
Jabłoń Alwa wyróżnia się dobrą odpornością na mróz i choroby kory, czy drzewa. Zalecana jest szczególnie do sadów towarowych, ale rodzi tak smaczne owoce, że o jej uprawie powinni pomyśleć również amatorzy szukający odpowiedniej odmiany do przydomowego ogrodu lub na działkę.
Charakterystyka drzewa
W pierwszych latach po posadzeniu drzewo owocowe rośnie bardzo silnie (najczęściej przez pierwsze cztery lata). Gdy zaczyna owocować, ogranicza rozrost na rzecz plonów. Jabłoń Alwa kreuje dość pokaźną, rozłożystą i kulistą koronę.
Konary są sztywne, mają mało krótkopędów. Drzewo owocowe kwitnie średnio późno, w maju, ale dosyć długo. Kwiaty są biało-różowe, pachnące i miododajne. W okres owocowania odmiana wchodzi średnio wcześnie. Zwykle owocuje obficie, ale ma tendencję do plonów naprzemiennych.
Dojrzałość zbiorcza owoców przypada na październik. Drzewka owocowe z odkrytym korzeniem można nabyć wiosną lub jesienią, czyli wtedy, gdy przypada okres sadzenia. Bezpośrednio po zakupie zaleca się umieszczenie sadzonki w gruncie.
Owoc
Jabłoń Alwa rodzi średnie lub duże owoce. Kształt mają kulisty, delikatnie spłaszczony, z zauważalnymi żebrowaniami. Skórka owoców jest gładka, błyszcząca, zielonożółta, obmyta w bardzo dużej części malinowym rumieńcem.
Miąższ Alwy jest ścisły, jędrny, kremowobiały, soczysty, winno-słodki, bardzo smaczny. Owoce tej odmiany warto spożywać na surowo, ale mogą stanowić ciekawy dodatek do deserów, ciast, czy potraw. Jabłka można też przetwarzać na soki, dżemy i kompoty.
Uprawa
Jabłoń Alwa najlepiej czuje się na ciepłym i słonecznym stanowisku. Gleba powinna być piaszczysta, gliniasta lub mieszana o odczynie lekko kwaśnym, umiarkowanie wilgotna. Ta odmiana jabłoni jest bardzo wytrzymała na mróz, choroby kory i drewna.
Jest też średnio wrażliwa na parcha i mało wrażliwa na mączniaka, więc jej uprawa nie będzie sprawiać trudności nawet amatorom. Jabłoń Alwa, jak wiele innych drzew owocowych, musi być cięta. Po posadzeniu drzewka wiosną skracamy przewodnik na wysokości 70-90 cm.
Alwa początkowo nie wypuszcza pędów bocznych, więc dopiero po posadzeniu i skróceniu pędu głównego, wypuści gałązki. Z cięciem formującym również nie powinno być problemów, ponieważ konary odchodzą od przewodnika pod dość szerokim kątem, więc łatwo uda się je odgiąć.
Warto jednak pamiętać, że Jabłoń Alwa zawiązuje pąki kwiatowe na 1-2 letnich przyrostach, więc trzeba ciąć ostrożnie i niezbyt silnie. W późniejszych latach drzewo będzie wymagać cięcia odmładzającego.
Zapylacze
Jabłoń Alwa jest w stanie sama wydać owoce, ale będzie to słaby zbiór. Aby zapewnić sobie dobre owocowanie, trzeba posadzić w pobliżu inną jabłoń, która kwitnie w podobnym terminie.
Dla Alwy dobrym zapylaczem będzie Jabłoń Szampion, Ligol, Lobo, Rubin, Cortland, Pinova, Lodel, Gloster, Golden Delicious i kilka innych.