Śliwomorela Flavor Queen to odmiana wyselekcjonowana naturalnie poprzez skrzyżowanie śliwy japońskiej z morelą. Drzewo rodzi charakterystyczne, stosunkowo duże owoce. Śliwomorela Flavor Queen jest też dostatecznie wytrzymała na mróz i odporna na choroby, więc z jej uprawą poradzą sobie amatorzy. Doskonale nadaje się nasadzeń w przydomowych ogrodach, na działce, jak i do sadów towarowych.
Charakterystyka drzewa
Drzewo Śliwomoreli Flavor Queen rośnie umiarkowanie silnie, tworząc regularną, rozłożystą koronę o kulistym kształcie. Docelowo Śliwomorela Flavor Queen może osiągnąć od 3,5 do 4,5 m wysokości.
Drzewo plonuje dobrze, a dojrzałość zbiorcza owocu przypada na przełom sierpnia i września. Drzewka Śliwomoreli Flavor Queen można nabyć wiosną lub jesienią, a bezpośrednio po zakupie powinno się je umieścić w gruncie.
Owoc
Owoce Śliwomoreli Flavor Queen są średniej wielkości do dużych, ich średnica może wynosić nawet około 6 cm. Kształtem i kolorem przypominają śliwki. Są kulisty, pokryte zielono-żółtą skórką. Miąższ bursztynowożółty, średnio soczysty, bardzo aromatyczny i słodki.
Owoce tej odmiany śliwomoreli można spożywać na surowo, dodawać do ciast, deserów i potraw. Poza tym świetnie nadają się też na różnego typy przetwory, w tym na przykład na dżemy, czy soki.
Uprawa
Śliwomorela Flavor Queen nie wymaga specjalnych warunkach, ponieważ dobrze rośnie w naszym klimacie. Mimo wszystko widać, że najlepiej czuje się na ciepłych i słonecznych stanowiskach, które są osłonięte od wiatru, więc właśnie na takich warto ją umieszczać.
Odpowiednia dla niej będzie żyzna, przepuszczalna gleba o umiarkowanym poziomie wilgotności. Kwasowość powinna być zbliżona do lekko kwaśnej z pH od 5,6 do 6,5. Szukając odpowiedniego miejsca, lepiej też unikać miejsc podmokłych i nadmiernie piaszczystych.
Do niewątpliwych zalet Śliwomoreli Flavor Queen można zaliczyć odporność na choroby i mróz, więc nie wymagają tak dużo uwagi, jak inne drzewa owocowe. Zaleca się za to regularne przycinanie. Pierwszy zabieg pozwala przywrócić sadzonce utraconą wcześniej równowagę między częścią nadziemną a systemem korzeniowym.
Z kolei cięcie przeprowadzane w następnych latach skutecznie wzmacnia jakość owocowania i zapobiega występowaniu chorób. Pierwszy zabieg wykonuje się wiosną, nawet zaraz po posadzeniu, i powinien opierać się na skróceniu pędów bocznych o 1/3 ich długości. Jeśli sadzonka nie ma pędów bocznych, to należy przyciąć przewodnik na wysokości 90 cm nad powierzchnią gleby.
Zapylacze
Śliwomorela Flavor Queen jest samopylna i nie potrzebuje w swojej obecności zapylaczy. Jednak w celu wzmocnienia owocowania warto umieścić w jej towarzystwa drzewa z gatunku śliwy moreli lub śliwy japońskiej o podobnym terminie kwitnienia.
Na pewno, dobrym zapylaczem będzie Flavor Supreme, Casselman, czy Dapple Dandy.