Czereśnia Bawole Serce to wyjątkowa odmiana, której historia sięga lat sześćdziesiątych. Obecnie mało popularna, a szkoda, ponieważ rodzi duże i smaczne owocowe. W dodatku Czereśnia Bawole Serce wykazuje dużą odporność na mróz i średnio podatna na choroby, więc z jej uprawą poradzą sobie nie tylko doświadczeni sadownicy, ale również amatorzy.
Czereśnia Bawole Serce idealna jest do przydomowego ogrodu lub na działkę rekreacyjną. Można też wykorzystać ją w sadzie towarowym, zwłaszcza że drzewko owocowe wcześniej dojrzewa i zapewnia dostęp do owoców już pod koniec czerwca.
Charakterystyka drzewa
Drzewko owocowe rośnie średnio silnie, osiągając docelowo około 3,5-4,5 metra wysokości. Koronę kreuje rozłożystą, zagęszczoną z licznymi pędami owoconośnymi. Kora jest koloru bordowo-brązowego, odchodzą z niej liczne boczne rozgałęzienia.
Czereśnia Bawole Serce kwitnie od kwietnia od maja, pokrywając się białymi kwiatami. Odmiana bardzo szybko wchodzi w okres owocowania, plonuje obficie, regularnie. Dojrzałość zbiorcza owoców przypada zwykle pod koniec czerwca.
Jednak przy dobrych warunkach pogodowych owoców można spodziewać się nawet w połowie czerwca.
Owoc
Czereśnia Bawole Serce rodzi duże lub bardzo duże owoce, gdzie pojedyncza sztuka może ważyć nawet około 20 gramów. To sprawia, że ta odmiana rodzi największe czereśnie. Dorównuje jej tylko odmiana Sunburst. Owoce mają kształt sercowaty.
Skórka jest ciemnoczerwona, lśniąca z jasnymi, żółtymi, praktycznie niewidocznymi kreseczkami. Miąższ owoców jest ciemnoczerwony, mięsisty, twardy. W smaku owoce są chrupiące, słodkie i bardzo smaczne.
Owoce mają skłonność do pękania, co jest rzadkie przy tak twardych owocach. Wybornie smakują na surowo po zerwaniu z drzewa, ale mogą też stanowić dodatek do ciast, deserów, sałatek owocowych, czy różnych potraw.
Owoce Czereśni Bawole Serce można też przerobić na kompoty, dżemy, czy soki.
Uprawa
Czereśnia Bawole Serce najlepiej sprawdzi się na ciepłym i słonecznym stanowisku, które będzie osłonięte od przeciągów i wolne od okresowych zastojów wód. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, ale utrzymujące optymalną wilgotność.
Odmiana jest mrozoodporna i średnio odporna na choroby, więc warto obserwować swoje drzewka. Czereśnia Bawole Serce powinna być odpowiednio nawożona, zwłaszcza wapnem. Nie można też zapomnieć o przycinaniu.
Pierwsze cięcie powinno wykonać się wiosną, nawet tuż po umieszczeniu sadzonki w gruncie. Jeśli do nasadzenia doszło jesienią, to z cięciem czekamy do najbliższej wiosny. Sam zabieg powinien ograniczać się do skrócenia przewodnika o połowę i pędów bocznych o 1/3 ich długości.
Sadzonkę bez pędów bocznych skracamy do około 80 cm. W kolejnych latach trzeba pamiętać o cięciu prześwietlającym, które wykonuje się po zbiorach. Wówczas wycinamy pędy rosnące do środka korony, krzyżujące się, czy te, które są uszkodzone, czy chore.
Zapylacze
Czereśnia Bawole Serce do dobrego owocowania wymaga obecności zapylaczy, więc warto w jej pobliżu posadzić inną odmianę kwitnącą w podobnym terminie. W roli zapylacza sprawdzi się Czereśnia Vega, Czereśnia Van oraz Czereśnia Hedelfińska.