Czereśnia Letniskowa nazywana również Dacznicą to zupełnie nowa odmiana, która pochodzi z Ukrainy. Jej powstanie zawdzięczamy skrzyżowaniu Napoleona Białeja z dwunastoma innymi czereśniami. Jest wyjątkowa, ponieważ daje żółte owoce, które choć są mniej popularne od czerwonych odmian, to są bardzo smaczne i łatwe w utrzymaniu. Czereśnia Letniskowa idealnie nadaje się do przydomowego ogrodu, jak również na działki i do dużego sadu.
Charakterystyka drzewa
Drzewko owocowe tej odmiany cechuje się silnym wzrostem. Mogą dorastać do 2-3 metrów wysokości, a ich obwód zwykle wynosi około 80 cm. Mają rozłożystą, średnio zagęszczoną koronę. Owocują obficie i corocznie. Okres zbiorów przypada na początku lipca. Drzewka owocowe tej odmiany można nabyć wczesną wiosną lub jesienią. Bezpośrednio po zakupie zaleca się ich umieszczenie w glebie.
Owoc
Czereśnia Letniskowa rodzi największe owoce spośród wszystkich żółtych odmian. Mogą ważyć od dziesięciu do nawet dwunastu gramów. Mają kremowo-żółty kolor, sercowaty kształt i są osadzone na długich i grubych szypułkach. Miąższ jest jędrny, słodko-kwaskowy. Na korzyść tej odmiany przemawia również fakt, że owoce nie odgniatają się tak łatwo, jak owoce innych odmian o żółtej skórce. W smaku owoce tej czereśni są bardzo dobre, o ile nie zerwiemy ich zbyt wcześnie z drzewa.
Uprawa
Czereśnia Letniskowa lubi słoneczne, osłonięte od wiatru stanowisko. Jeśli zostanie na takim umieszczona, to podziękuje nam dojrzałymi i smacznymi owocami. Co do gleb nie jest już tak bardzo wymagająca, ale mimo wszystko warto brać pod uwagę gleby próchnicze, żyzne i przepuszczalne o pH 6,8-7,1. Czereśnia Letniskowa dobrze znosi mrozy i choroby, więc jej uprawą mogą zająć się nawet początkujący sadownicy, o ile będą pamiętać o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych.
Najważniejsze znaczenie ma przycinanie i pierwsze cięcie trzeba wykonać wiosną, nawet po bezpośrednim zasadzeniu. Powinno ono polegać na skróceniu połowy przewodnika oraz 1/3 pędów bocznych. Kolejne cięcia trzeba wykonywać co roku, po zbiorze owoców i wtedy powinno się usuwać pędy krzyżujące, rosnące do środka korony lub te, które konkurują z przewodnikiem.
Zapylacze
Aby czereśnia Letniskowa dobrze plonowała, zaleca się wybranie innej odmiany, która kwitnie w podobnym terminie. Na pewno dobrym wyborem będzie czereśnia Burlat, Buttnera Czerwona, Wasilica, czy nawet Drogana Żółta.