Wiśnia Łutówka nazywana również Łutówką Pudliszkowską, czy Łutówką Krótkoszypułkową, to odmiana o nie do końca znanym pochodzeniu. Najczęściej podaje się, że krajem pochodzenia ten odmiany wiśni może być Holandia lub Francja.
Wiśnia Łutówka to najpowszechniejsza i zarazem najbardziej znana odmiana towarowa w naszym kraju. Cieszy się jednak popularnością również wśród amatorów i warto pomyśleć o jej uprawie w przydomowym ogrodzie lub na działce.
Charakterystyka drzewa
Drzewko owocowe tej odmiany wiśni rośnie silnie, dorastając nawet do ponad trzech metrów. Tworzy kulistą, dość rzadką koronę z gałęziami skierowanymi na boki i zwisającymi, szczególnie w dolnych partiach.
Wiśnia Łutówka w okres owocowania wchodzi wcześnie, nawet w drugim roku po posadzeniu. Kwitnie późno, ale plonuje obficie w każdym roku. Dojrzałość zbiorcza przypada na koniec lipca. Drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami można nabyć wiosną lub jesienią, a bezpośrednio po zakupie zaleca się ich umieszczenie w gruncie.
Owoc
Owoce Wiśni Łutówka są duże, średnio ważą po sześć, a czasami nawet po siedem gramów. Kształt mają kulisty z zaokrąglonym czubkiem. Skórka jest błyszcząca, mocna, ciemnoczerwona, przy pełnej dojrzałości nawet wiśniowo-brązowa. Miąższ w kolorze ciemnoczerwonym, soczysty i miękki. Sok ciemno-czerwony, barwiący.
Pestka łatwo oddziela się od miąższu. W smaku owoce są kwaśne, dosyć ostre, wręcz cierpkie, więc nie każdy może polubić je na surowo. Za to jako dodatek do deserów, ciast, czy różnych potraw, sprawdzą się idealnie. Wiśnie tej odmiany można też mrozić, przerobić na dżem, kompot, czy nawet na soki i nalewki.
Uprawa
Wiśnia Łutówka preferuje ziemię umiarkowaną, nie za lekką i niezbyt zlewną, o pH 5,6-6,8. Najlepiej przyjmie się na glebie wapiennej (rędziny), piaszczysto-gliniastej, lub bielicowej. Jeśli zostanie umieszczona na glebie zbyt lekkiej i przepuszczalnej, to trzeba spodziewać się drobniejszych owoców oraz nadmiernego zrzucania zawiązków.
Choć drzewko dobrze znosi chłód, to w pierwszych latach lepiej zabezpieczać je na zimę. Dodatkowo Łutówkę warto chronić przed chorobami grzybowymi, zwłaszcza gdy często występują deszcze, ponieważ to im sprzyja.
W pielęgnacji tej odmiany wiśni ważne jest też przycinanie. Pierwsze cięcie powinno się wykonać wiosną, nawet po zasadzeniu. Jeśli do nasadzenia doszło jesienią, to z pierwszym zabiegiem trzeba poczekać do najbliższej wiosny i powinien opierać się na skróceniu pędów bocznych o 3/4 długości i przewodnika 40-50 cm nad ostatnią gałązką.
Warto zauważyć, że Łutówka ma skłonność do wytwarzania sporej ilości małych gałązek bez liści, które tylko zagęszczają koronę. Takie gałązki trzeba wycinać, podobnie zresztą jak gałązki, które miały owoce na końcach, a od środka są gołe.
Tego typu praca najlepiej wykonywać w pogodne dni, a rany po cięciu zabezpieczać maścią ogrodniczą.
Zapylacze
Wiśnia Łutówka jest samopylna, więc nie wymaga obecności innych odmian w pobliżu o podobnym okresie kwitnienia.