Wiśnia Northstar jest odmianą pochodzenia amerykańskiego, którą wyselekcjonowano z Łutówki i Wiśni Syberyjskiej. Cieszy się popularnością w wielu różnych krajach, w tym również w Polsce, gdzie została sprowadzona już w 1970 roku.
Do jej niewątpliwych zalet można zaliczyć wysoką odporność na mróz i popularne choroby wiśni. W dodatku odmiana Northstar daje bardzo smaczne owoce, więc warto ją mieć nie tylko w sadzie towarowym, ale również w przydomowym ogrodzie lub na działce.
Charakterystyka drzewa
Drzewo owocowe Wiśni Northstar rośnie słabo, tworząc koronę, która na początku wzrostu jest jajowata, a później nabiera kulistego kształtu. Gałązki są cienkie i elastyczne, z dużą ilością krótkopędów. Wiśnia Northstar docelowo może osiągnąć od 3,5 do nawet 4,5 m wysokości.
Kwitnie średnio wcześnie, bo na przełomie kwietnia i maja, i wtedy jej gałązki pokrywają się drobnymi, stożkowatymi pączkami. Kwiaty mają biały kolor i są odporne na niskie temperatury.
Wiśnia Northstar wcześnie wchodzi w okres owocowania, ponieważ pierwsze zbiory pojawiają się już w drugim roku po posadzeniu. Odmiana plonuje dobrze, corocznie, a dojrzałość zbiorcza owoców przypada na początek lipca.
Owoc
Wiśnia Northstar daje średniej wielkości owoce. Ich waga waha się w okolicach 3,5-4,5 gramów. Kształt mają kulisty lub nerkowaty, skórkę błyszczącą, ciemnoczerwoną. Miąższ ma także czerwoną barwę, jest soczysty i bardzo smaczny.
Sok intensywnie barwi, o delikatnie cynamonowym aromacie, który dodatkowo wycieka po oderwaniu szypułki. Owoce są pyszne, więc można je jeść na surowo po zerwaniu z drzewa. Wyjdą z nich też smaczne desery, ciasta i potrawy.
Poza tym, to odmiana ceniona w przetwórstwie, więc owoce można wykorzystać do robienia dżemów, kompotów, soków, czy nawet marmolady. Pewną partię warto też sobie zamrozić, ponieważ w ten sposób można zatrzymać smaki lata na dłużej.
Uprawa
Wiśnia Northstar preferuje stanowisko ciepłe i słoneczne, gdzie podłoże jest żyzna i wilgotne, przepuszczalne, o odczynie pH obojętnym. Drzewo, jak i pąki kwiatowe, tej odmiany wiśni, są odporne na mróz oraz wiele różnych chorób.
Mimo wszystko lepiej być wyczulonym, ponieważ drzewo może być dość wrażliwe na moniliozę, srebrzystość liści, czy raka bakteryjnego.
Dodatkowo, warto też pamiętać o regularnym przycinaniu, a pierwszy taki zabieg powinien odbyć się już wiosną, nawet bezpośrednio po nasadzeniu. Jeśli drzewo zostało umieszczone w gruncie na jesieni, to z pierwszym zabiegiem trzeba poczekać do najbliższej wiosny i powinien opierać się na skróceniu gałęzi i przewodnika.
W kolejnych latach trzeba wykonywać cięcie prześwietlające i polega ono na usuwaniu gałązek, które konkurują z przewodnikiem, pokładają się lub są uszkodzone. Zanim drzewko wejście w owocowanie, to takie zabiegi można wykonywać wiosną. Później już należy przycinać drzewko po zbiorach, najlepiej w ciepłe i słoneczne dni, a powstałe rany smarować maścią ogrodniczą.