Śliwa Brzoskwiniowa Jerozolimka to stara odmiana, która najprawdopodobniej została wyselekcjonowana w XVIII wieku w Wielkiej Brytanii. Dziś powszechnie uprawiana w wielu krajach Europy, w tym również w Polsce.
Śliwa Brzoskwiniowa Jerozolimka polecana jest głównie do uprawy amatorskiej, ale świetnie sprawdza się też w sadach towarowych. Do jej niewątpliwych zalet można zaliczyć to, że rodzi pyszne owoce o szerokim zastosowaniu.
Poza tym, to odmiana, która rzadko choruje, więc można ją uprawiać ekologicznie.
Charakterystyka drzewa
Śliwa Brzoskwiniowa Jerozolimka rośnie szybko i silnie. Drzewo początkowo tworzy luźną, wzniosłą koronę. W późniejszych latach staje się ona bardziej rozłożysta z dość sztywnymi gałęziami i licznymi krótkopędami.
Śliwa Brzoskwiniowa Jerozolimka w okres owocowania wchodzi w trzecim lub czwartym roku po posadzeniu. Odmiana plonuje zazwyczaj regularnie, średnio obficie. Jednak może mieć tendencję do przemiennego owocowania.
Dojrzałość zbiorcza owoców rozpoczyna się w sierpniu i może potrwać nawet do września, ponieważ śliwki nie dojrzewają równomiernie.
Owoc
Śliwa Brzoskwiniowa Jerozolimka wydaje na świat duże owoce o różowoczerwonej skórce z przetchlinkami. Miąższ jest żółty, soczysty, słodki i smaczny. Owoce można spożywać na surowo po zerwaniu z drzewa, dodawać do ulubionych deserów, ciast i potraw.
Wychodzą z nich też pyszne przetwory, w tym na przykład soki, dżemy i marmolady.
Uprawa
Śliwa Brzoskwiniowa Jerozolimka najlepiej czuje się na ciepłym stanowisku, które jest osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna, wilgotna. Odmiana jest umiarkowanie odporna na mróz, więc może potrzebować zabezpieczenia przed chłodem.
Śliwa Brzoskwiniowa Jerozolimka rośnie zdrowo, rzadko choruje, więc nie wymaga stosowania oprysków. Za to trzeba pamiętać o regularnym cięciu i pierwszy zabieg wykonujemy wiosną, nawet po posadzeniu.
Wówczas skracamy długie gałęzie o 30% i przewodnik około 40 cm nad najwyższą gałęzią.
Zapylacze
Śliwa Brzoskwiniowa Jerozolimka jest obcopylna, więc warto pomyśleć o uprawie w sąsiedztwie innej odmiany. W roli zapylacza sprawdzi się Śliwa Kirka, Cacanska Lepotica lub Opal.