Nektaryna Arctic Jay to odmiana stworzona przez światowej klasy naukowca pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych, Floyda Zaigera. Jest jedyna w swoim rodzaju, ponieważ daje owoce o nietypowym kolorze skórki jak na nektaryny.
Poza tym, odmiana jest wyjątkowo plenna i mało wymagająca w uprawie, więc jest odpowiednia nie tylko dla profesjonalisty, ale także dla amatora. Nektaryna Arctic Jay to idealny wybór do przydomowego ogrodu, na działkę, czy do sadu towarowego.
Charakterystyka drzewa
Drzewo Nektaryny Arctic Jay rośnie umiarkowanie silnie, dorastając do około 4-4,5 metra wysokości. Kwitnie wcześnie – od połowy marca do początku kwietnia, pokrywając gałązki pięknymi kwiatami. Plonuje oficie, corocznie. Dojrzałość osiąga w pierwszej połowie lipca.
Owocuje bardzo wcześnie, bo zwykle po dwóch latach od posadzenia.
Owoc
Nektaryna Arctic Jay rodzi duże owoce o nietypowym jasnym kolorze skórki, która pokryta jest czerwonym rumieńcem. Miąższ jest aksamitnie biały, jędrny, soczysty i bardzo aromatyczny. Smak owoców jest bardzo dobrze wyważony pomiędzy słodkim i kwaśnym.
Pestka dobrze odchodząca od miąższu. Ze względu na swój charakterystyczny kształt i kolor owoców Nektaryna Arctic Jay może stanowić dekorację ogrodu. Jednak nie można zapominać też o ich walorach smakowych, ponieważ są pyszne, więc warto je spożywać na surowo.
Owoce będą stanowić też dobre uzupełnienie deserów, ciast, czy potraw. Odmiana sprawdza się w przetwórstwie, w tym na przykład przy produkcji soków, dżemów, czy kompotów.
Uprawa
Nektaryna Arctic Jay najlepiej czuje się na ciepłym i słonecznym stanowisku, ale w delikatnym półcieniu również się przyjmie. Ważne, by wybór padł na miejsce, które jest osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, o pH 6,5-7,0.
Nektaryna Arctic Jay jest mrozoodporna, ale mimo tego młode sadzonki warto okryć drzewko na pierwszą zimę. Na choroby jest średnio odporna, zwłaszcza na kędzierzawość liści i raka bakteryjnego, więc zaleca się stosowanie odpowiednich oprysków.
W uprawie tej odmiany ważne jest również regularne przycinanie, a pierwszy zabieg wykonuje się wiosną, nawet bezpośrednio po zasadzeniu. Jeśli do nasadzenia doszło jesienią, to z pierwszym cięciem czekamy do najbliższej wiosny.
Sam zabieg powinien objąć skrócenie sadzonki do około 120 cm oraz całkowite wycięcie dolnych gałęzi poniżej 50 cm. Z pozostałych pędów trzeba wybrać około czterech najsilniejszych i skrócić je do około 30 cm.
W kolejnych latach trzeba wycinać przewodnik, który nektaryna będzie próbowała odbudować, a także krzyżujące się, rosnące do środka korony, czy cienkie i chore gałązki. U starszych drzew warto też skracać wysokość, ponieważ w ten sposób nektaryna nie będzie rosła zbyt wysoko.
Zapylacze
Nektaryna Arctic Jay jest samopłodna, więc do dobrego owocowania nie wymaga obecności innych odmian kwitnących w podobnym terminie.