Grusza Concorde to jesienna odmiana o pochodzeniu angielskim, która została wyselekcjonowana w 1977 roku z krzyżówki odmian Konferencji i Komisówki z East Malling. Do niewątpliwych zalet tej odmiany można zaliczyć uniwersalne zastosowanie, czy niskie wymagania pielęgnacyjne.
Dzięki temu Grusza Concorde jest idealna nie tylko do uprawy przez doświadczonych sadowników, ale również amatorów. Sprawdzi się w przydomowym ogrodzie, na działce, czy w sadzie towarowym.
Charakterystyka drzewa
Drzewo owocowe rośnie silnie lub umiarkowanie silnie, tworząc koronę z dużą ilością krótkopędów. Docelowo może osiągać do około czterech metrów wysokości. Kwitnie w kwietniu i wówczas wypuszcza atrakcyjne, białe lub bladoróżowe kwiaty o subtelnym, przyjemnych zapachu.
Grusza Concorde wcześnie wchodzi w okres owocowania. Plonuje obficie, choć ma tendencję do przemienności. Dojrzałość zbiorcza owoców przypada na początek października.
Owoc
Grusza Concorde wydaje na świat duże lub bardzo duże owoce. Kształt mają wydłużony, nieco zbliżony do owoców Konferencji. Skórka jest gładka, żółto-zielonkawa, często obmyta rumieńcem o pomarańczowej barwie. Miąższ soczysty, słodki, z wyczuwalnym aromatem.
Owoce można spożywać na surowo po zerwaniu z drzewa i warto to robić, ponieważ zawierają w sobie sporą ilość składników odżywczych, które spożywane regularnie mogą dobroczynnie wpływać na pracę całego organizmu. Owoce mogą stanowić też dodatek do różnego typu deserów, ciast, czy potraw.
Sprawdzą się także w przetwórstwie, zwłaszcza przy produkcji kompotów, dżemów, czy musów.
Z gruszek tej odmiany wyjdą też dobre nalewki, wina, czy soki.
Uprawa
Grusza Concorde dobrze czuje się na słonecznym i ciepłym stanowisku, w miarę możliwości osłoniętym od wiatru. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna. Grusza Concorde wykazuje średnią odporność na mróz oraz większość chorób.
Jednak poważne zagrożenie dla drzewka owocowego może stanowić zaraza ogniowa, więc lepiej zachować czujność i zwracać uwagę na takie objawy jak kurczenie się, brązowienie i zamieranie pąków, czy nawet występowanie brunatnych plan na liściach pomiędzy nerwami.
W uprawie tej odmiany istotne znaczenie ma pielęgnacja, zwłaszcza przycinanie. Sadzonki umieszczone w gruncie wiosną należy od razu przyciąć. Jeśli do nasadzenia doszło jesienią, to czekamy do najbliższej wiosny.
Sam zabieg powinien opierać się na skróceniu pędów bocznych o połowę oraz delikatnym przycięciu przewodnika. W późniejszych latach wykonuje się cięcie prześwietlające, a więc usuwa się gałązki rosnące do środka korony.
Na bieżąco warto też usuwać uszkodzone i uschłe pędy, a powstałe rany zabezpieczać maścią ogrodniczą.
Zapylacze
Grusza Concorde nie jest samopłodna, więc do dobrego owocowania wymaga bliskiego sąsiedztwa innych odmian, które kwitną w tym samym czasie. W roli zapylacza na pewno sprawdzi się Grusza Konferencja, Komisówka, czy nawet Bonkreta Williamsa.