Śliwa Diana to odmiana pochodząca z Rumunii, która została wpisana do krajowego Rejestru Odmian w 2000 roku. Śliwa Diana powstała ze skrzyżowania Śliwy Renkloda Althana i Early Rivers, a efektem tego jest wczesna odmiana, szybko wydająca owoce po zasadzeniu i odporna na wiele różnych chorób. Śliwa Diana sprawdzi się w sadzie towarowym, w przydomowym ogrodzie, czy na działce.
Charakterystyka drzewa
Drzewo Śliwy Diana rośnie silnie, tworząc stożkowatą koronę ze sztywnymi gałęziami i licznymi krótkopędami. Siła wzrostu tej odmiany zależy w dużej mierze od podkładki, na której została zaszczepiona, ale najczęściej jest to około 3,5-4 metrów wysokości.
Śliwa Diana kwitnie wiosną i wtedy pokrywa się białymi kwiatami. Każdy składa się z pięciu płatków, zielonego słupa i dużej ilości pręcików z żółtymi pylnikami. W okres owocowania drzewo wchodzi wcześnie, bo zwykle w drugim lub trzecim roku po posadzeniu.
Plonuje umiarkowanie obficie, a okres zbiorczy przypada na początek sierpnia.
Owoc
Owoce tej odmiany zwykle są duże, dorastać mogą do około 40-50 gramów. Jeśli zawiązki będą przerzedzone, to owoce mogą być nawet o 10 gramów cięższe. Z kolei jeśli drzewo trafi na słabe stanowisko i będzie mieć zbyt sucho, to ostatecznie owoce będą znacznie drobniejsze.
Śliwki mają owalny, prawie kulisty kształt. Skórka bordowa, pokryta szarym nalotem. Miąższ żółty, w smaku soczysty, słodko-kwaśny, dobrze odchodzący od pestki. Śliwy odmiany Diana są głównie deserowe, więc można je spożywać na surowo, dodawać do deserów, ciast, czy innych potraw.
Uprawa
Śliwa Diana preferuje stanowiska słoneczne i zaciszne, najlepiej osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna, próchnicza. Może być gliniasta, ale odradza się wybór podmokłych miejsc, ponieważ odmiana Diana ich nie lubi.
Drzewo dobrze odporne na szarkę, ale średnio odporne na mróz, więc zaleca się jego przykrywanie podczas srogich zim. Dodatkowo śliwa wymaga też regularnego przycinania. Pierwsze cięcie powinno odbyć się wiosną, nawet po zasadzeniu.
Przy nasadzeniu jesienią, czekamy z pierwszym cięciem do najbliższej wiosny, a zabieg powinien opierać się na skróceniu pędów o 1/3 i przewodnika o 1/2. sadzonkę bez pędów bocznych skracamy do około 80 cm.
W kolejnych latach trzeba wykonywać cięcia formujące i prześwietlające. Co ważne, przycinanie warto wykonywać wyłącznie w pogodne dni.
Zapylacze
Śliwa Diana jest obcopylna, więc wymaga zapylacza kwitnącego w podobnym terminie. Dlatego warto obok tej odmiany posadzić Śliwę Valor, Amers, czy nawet Stanley.