Śliwa Królowa Wiktoria to stara odmiana angielska, która została odkryta najprawdopodobniej około 1840 roku. Od dawna cieszy się popularnością w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. W Polsce również jest chętnie wybierana, głównie w amatorskiej uprawie.
Śliwa Królowa Wiktoria to idealny wybór do przydomowego ogrodu, czy na działkę rekreacyjną. Odmiana może być też sadzona w sadach towarowych, ale będzie wymagać nieco więcej uwagi, niż inne śliwy.
Warto jednak się na to zdecydować, zwłaszcza że Śliwa Królowa Wiktoria jest samopłodna i rodzi pyszne owoce.
Charakterystyka drzewa
Drzewko owocowe rośnie umiarkowanie silnie, kreując raczej kulistą koronę. Jej konary są rozłożyste, pędy są wiotkie, lekko przewieszające się pod ciężarem owoców. Korona jest raczej luźna, choć jej ostateczny wygląd można korygować za pomocą cięcia.
Śliwa Królowa Wiktoria kwitnie późno, pokrywając się kwiatami, które prezentują się bardzo efektownie. Wcześnie też wchodzi w okres owocowania. Czasami już w drugim roku po posadzeniu można spodziewać się pierwszych owoców.
Drzewko owocowe może plonować regularnie lub naprzemiennie, ale zwykle zapewnia dobre zbiory. Aby uzyskać duże i dobrej jakości owoce, trzeba przerzedzać zawiązki. Dojrzałość zbiorcza owoców przypada na koniec sierpnia.
Jednak nie dojrzewają one równomiernie, więc zbiorów dokonuje się dwa lub trzy razy. Drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami można nabyć dwa razy w roku – jesienią lub wiosną. Bezpośrednio po zakupie zaleca się ich umieszczenie w gruncie.
Owoc
Śliwa Królowa Wiktoria wydaje na świat duże owocowe, gdzie jedna sztuka może ważyć nawet 45-50 gramów. Kształt mają owalny, jajowaty, nieregularny, lekko spłaszczony. Przypominają trochę węgierki. Skórka owoców jest w kolorze różowoczerwonym, pokrywa ją lekki nalot.
Miąższ jasnożółty, średnio ścisły. Pestka jest duża, szeroka z wyraźnymi żebrami i bruzdami, dobrze odchodzi od miąższu. W smaku owoce są słodkie, soczyste. W ciepłe i suche lata zauważa się zdecydowanie lepszy smak, niż w chłodne i deszczowe.
Owoce Śliwy Królowej Wiktorii są smaczne, więc warto spożywać je na surowo. Mogą też stanowić dobry dodatek do różnego typu deserów, ciast, sałatek, czy innych potraw. Owoce można przerabiać na kompoty, dżemy, soki, czy suszyć.
Uprawa
Śliwa Królowa Wiktoria najlepiej czuje się na ciepłym i słonecznym stanowisku, które jest osłonięte od zimnych wiatrów. Gleba powinna być żyzna, umiarkowanie wilgotna, ale nie wiecznie mokra z odczynem obojętnym.
Śliwa Królowa Wiktoria źle znosi duże mrozy, więc wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na zimę. W dodatku jest podatna na choroby, zwłaszcza grzybowe, więc warto zachować czujność i w razie potrzeby zastosować odpowiednie środki ochrony.
Ta odmiana śliwy, podobnie zresztą jak wiele innych drzew owocowych, wymaga regularnego cięcia. Pierwszy zabieg wykonuje wiosną, nawet bezpośrednio po posadzeniu. Jeśli do nasadzenia doszło jesienią, to z pierwszym cięciem czekamy do najbliższej wiosny.
Młode sadzonki Śliwy Królowej Wiktorii często nie mają rozwiniętych pędów bocznych, więc wtedy przycinamy przewodnik na wysokości około 80 cm. Jeśli drzewko owocowe ma jednak gałązki, to skracamy je o 1/3 długości, zaś przewodnik o kilka centymetrów.
Zapylacze
Śliwa Królowa Wiktoria jest samopylna, więc może być sadzona w pojedynkę. Warto też mieć na uwadze, że ta odmian jest świetnym zapylaczem dla innych śliw.