Śliwa Węgierka Wczesna nazywana również Węgierką Angielską to odmiana nieznanego pochodzenia. W Polsce bardzo rozpowszechniona i nie ma co się dziwić, ponieważ nie dość, że daje smaczne owoce, to jeszcze obradza wcześnie i jest prosta w uprawie.
Dlatego śliwa Węgierka Wczesna sprawdza się w sadach towarowych, w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Mimo wszystko do sadów towarowych zaleca się sadzenie tej odmiany w niezbyt dużych ilościach, ponieważ później mogą wystąpić trudności związane ze zbytem owoców.
W sadach amatorskich tego problemu nie będzie, ponieważ owoce można przetworzyć na wiele sposobów.
Charakterystyka drzewa
Drzewo śliwy Węgierka Wczesna rośnie średnio silnie, tworząc wyniosłe, stożkowate i zagęszczone, ale niezbyt duże korony. Kwitnie wcześnie, bo już na przełomie kwietnia i maja, i na gałązkach wtedy pojawiają się białe, pojedyncze kwiaty.
Śliwa Węgierka Wczesna owocuje bardzo obficie, ale ma tendencję do owocowania co drugi rok. Owocowanie przemienne zdarza się zwłaszcza na gorszych stanowiskach. W okres owocowania wchodzi całkiem szybko, bo już na drugi lub trzeci rok po posadzeniu.
Drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami pojawiają się w sprzedaży wiosną i jesienią. Bezpośrednio po zakupie należy je umieścić w ziemi.
Owoc
Owoce tej odmiany śliwy są małe lub średnie, a ich wielkość zależy od warunków i ilości powstałych zawiązków. Kształt mają owalny, nieco wydłużony i ostro zwężający się ku szczytowi. Skórka cienka i mocna, ciemnogranatowa z niebieskim nalotem.
Miąższ żółty, soczysty, słodko-kwaskowaty, smaczny i aromatyczny. Pestka średniej wielkości, płaska, wydłużona i ostro zakończona, ale dobrze odchodząca od miąższu.
Owoce można spożywać na surowo, tworzyć z nich różnego typu desery, ciasta i potrawy. Poza tym śliwki nadają się też na przetwory (dżemy, kompoty, powidła) czy do mrożenia.
Uprawa
Śliwa Węgierka Wczesna powinna być zasadzona w miejscu słonecznym. Odpowiednia dla niej jest gleba piaszczysto-gliniasta, o odczynie lekko kwaśnym lub zasadowym. Jest to odmiana, która dobrze znosi mrozy i rzadko choruje, więc nie wymaga zbyt dużo uwagi.
W uprawie ważne jest za to regularne cięcie, ponieważ to pozwala uformować koronę. Pierwsze cięcie Śliwy Węgierki Wczesnej należy przeprowadzić wiosną, nawet po posadzeniu, ponieważ ten zabieg pomoże też przyjąć się roślinie.
Wówczas należy skrócić gałęzie o 1/3, a przewodnik na wysokości około 40 cm na najwyższą gałązką. Dodatkowo trzeba też wyciąć wszystkie nisko rosnące pędy, a więc poniżej 50 cm. Jeśli sadzonka nie ma pędów bocznych, to wtedy należy obciąć ją do wysokości 80 cm.
Zapylacze
Śliwa Węgierka Wczesna jest samopylna, więc nie wymaga obecności innych odmian w pobliżu.