Śliwa Renkloda Ulena jest dość starą odmianą francuską, która została wyselekcjonowana przez Massota. W 1860 roku została rozpowszechniona w Europie i widać, że cieszy się dużą popularnością również w Polsce. Wynika to w dużej mierze z tego, że śliwa Renkloda Ulena daje duże, pyszne owoce i jest prosta w uprawie.
To sprawia też, że sprawdzi się w sadach produkcyjnych, na działkach oraz w przydomowych ogródkach. Kiedyś śliwa Renkloda Ulena była też popularna w sadach towarowych, ale obecnie zainteresowanie kompotów z jej wykorzystaniem spadło, więc zaleca się jej uprawę wyłącznie do prywatnego użytku.
Charakterystyka drzewa
Drzewo śliwy Renkloda Ulena rośnie bardzo silnie, tworząc rozłożyste konary. Początkowo są one odwrotnie stożkowate, a później kuliste, niezbyt mocno zagęszczone i dość nieregularne. W okres owocowania drzewka tej odmiany śliwy wchodzą raczej późno, w różnym czasie i zależy to w dużej mierze od siewki.
Na siewkach Wangengeima w okres owocowania wchodzi w trzeci rok po posadzeniu, zaś na siewkach ałyczy w czwartym lub w piątym roku. Dojrzałe drzewo śliwy Renkloda Ulena owocuje bardzo obficie, ale często co drugi rok. Kwitnie średnio wcześnie, a gdy to robi, to zachwyca nawet najbardziej wymagających, ponieważ białe kwiaty są bardzo duże i przyciągają wzrok.
Owoc
Owoce tej odmiany śliwy są duże lub bardzo duże. Mogą dorosnąć nawet do czterdziestu pięciu lub pięćdziesięciu gramów. W kształcie kuliste lub nieco owalne, przy szypułce zaokrąglone. Skórka początkowo jest żółtozielona, w pełnej dojrzałości staje się żółta z białym nalotem woskowym.
Miąższ jest złotożółty z jaśniejszymi żyłkami, miękki, bardzo soczysty i aromatyczny. Pestka duża, szerokoeliptyczna, ciężko odchodząca od miąższu. Owoce śliwy Renkloda Ulena można spożywać prosto z drzewa, dodawać do ciast i deserów, a nawet mrozić. Poza tym, będą z nich dobre przetwory, zwłaszcza dżemy i kompoty.
Uprawa
Śliwa Renkloda Ulena powinna trafić w ciepłe miejsce, na którym będzie mieć dużo światła słonecznego. Odpowiednia dla tej odmiany jest żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna gleba. Śliwa Renkloda Ulena jeśli średnio odporna na mrozy, więc młode sadzonki będą wymagać zabezpieczenia przed zimą. Cechuje ją za to dobra odporność na choroby, więc wystarczy dobrze dbać o drzewko, a podziękuje obfitym owocowanie.
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie. Pierwsze trzeba wykonywać wczesną wiosną i powinno opierać się na przycięciu gałązek bocznych o 1/3 długości, czy przewodnika na wysokości 40 cm nad ostatnim pędem. Jeśli drzewko nie ma rozgałęzienia, jest jednopędowe, to wystarczy uciąć je na wysokości 80 cm. W kolejnych latach trzeba formować korony.
Zapylacze
Śliwa Renkloda Ulena jest samopylna, więc nie wymaga w swoim otoczeniu obecności odmian, które kwitną w podobnym terminie. Dzięki temu nawet posadzenie jednego drzewka sprawi, że będzie można cieszyć się dobrym zbiorem.