Czereśnio-wiśnia Kerezer to stara odmiana węgierska, której historia sięga ponad dwustu lat. Niegdyś cieszyła się ogromną popularnością, dziś jest trochę zapomniana, lecz widać, że powoli zaczyna wracać do łask.
Nic w tym dziwnego, ponieważ daje pyszne owoce i jest bardzo prosta w uprawie. Dlatego nadaje się jednakowo do przydomowego ogrodu, na działkę, czy do wielkopowierzchniowego sadu.
Charakterystyka drzewa
Drzewko owoce rośnie niskopiennie, owocuje corocznie i bardzo obficie. Zbiory przypadają na drugą połowę lipca. Drzewka owocowe czereśnio-wiśni Kerezer sprzedawane są dwa razy w roku – wiosną i jesienią, a bezpośrednio po zakupie powinny być umieszczone w gruncie.
Owoc
Owoce czereśnio-wiśni Kerezer są duże i grube, a ich waga wynosi około sześciu lub siedmiu gramów. Kolor skórki ciemnoczerwony. Miąższ soczysty, w smaku słodko-kwaśny, ale bardzo pyszny. Owoce można spożywać na surowo, dodawać do deserów, czy do ciast. Sprawdzają się też idealnie na przetwory, zwłaszcza na soki i dżemy.
Uprawa
Czereśnio-wiśnia Kerezer preferuje stanowisko słoneczne. Gleba powinna być przepuszczalna, piaszczysta, o pH 6,5-7.0. Drzewka są odporne na mróz i choroby, więc nadaje się też do uprawy ekologicznej.
W uprawie tej odmiany istotne znaczenie ma pielęgnacja, zwłaszcza cięcie. Pierwsze powinno wykonać się wiosną, nawet po posadzeniu. Sadząc jesienią należy poczekać z pierwszym zabiegiem do najbliższej wiosny i powinien opierać się on na całkowitym usunięciu pędów rosnących poniżej 40 cm.
Przewodnika się nie przycina, pędy boczne skraca się na 2-3 pąki. W późniejszych latach trzeba wycinać pędy rosnące do środka korony, krzyżujące się i konkurujące z przewodnikiem. Takie cięcie wykonuje się dopiero po owocowaniu.
Zapylacze
Czereśnio-wiśnia Kerezer nie jest samopylna, więc wymaga obecności innych odmian, które kwitną w podobnym terminie. Dobrymi zapylaczami będą takie odmiany jak Buttnera Czerwona, Kelleris, Łutówka, Turgieniewska, Nefris, czy Słupska.