Wiśnia Wanda to polska odmiana, która została wyhodowana w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Jest krzyżówką odmian Nefris i Wołyńska, a za jej powstanie odpowiadają S. Zagaja, T. Jakubowski i A.Wojniakiewicz.
Wiśnia Wanda odznacza się corocznym, obfitym plonowaniem oraz wysoką odpornością na mróz. Dzięki temu nadaje się do hodowli na terenie całego kraju i na pewno powinni o niej pomyśleć nie tylko doświadczeni sadownicy, ale też amatorzy.
Wiśnia Wanda sprawdzi się w przydomowym ogrodzie, na działce oraz w sadzie towarowym.
Charakterystyka drzewa
Drzewo owoce tej odmiany wiśni rośnie średnio silnie, docelowo osiągając około 4-5 metrów wysokości. Korona drzewa jest rozłożysta, mocno zagęszczona, z cienkimi lub średnio grubymi pędami oraz niedużymi, eliptycznymi liśćmi w kolorze ciemnozielonym.
Wiśnia Wanda kwitnie na przełomie kwietnia i maja, gałązki wtedy pokrywają się białymi kwiatami. Drzewo owocowe plonuje obficie, corocznie. Dojrzewa w połowie lipca, a pierwsze plony daje najczęściej w drugim lub trzecim roku po posadzeniu.
Owoc
Wiśnia Wanda rodzi małe owoce, których waga oscyluje w granicach czterech gramów. Kształt mają kulisty, skórkę ciemnoczerwoną. Miąższ w kolorze czerwonym, średni zwięzły, słodko-kwaśny, bardzo smaczny.
Warto zauważyć, że Wiśnia Wanda jest jedną z najsmaczniejszych odmian, więc warto spożywać owoce na surowo. Wyjdą z nich też pyszne desery, ciasta, czy inne potrawy. Na pewno to dobry wybór na przetwory, zwłaszcza soki i kompoty.
Uprawa
Wiśnia Wanda preferuje słoneczne i ciepłe stanowiska, ale w półcieniu także się przyjmie. Ważne, by było to miejsce osłonięte od wiatru. Gleba powinna być odpowiednio przygotowana pod względem próchnicy i zawartości pierwiastków.
Najlepiej postawić na glebę piaszczysto-gliniastą o pH 5,6-6,8, a unikać gleb ciężkich i zlewnych, czy niezbyt lekkich. Wiśnia Wanda jest odporna na mróz, ale średnio odporna na choroby, więc może wymagać od nas trochę więcej uwagi.
Dodatkowo, warto też pamiętać o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych, a jednym z ważniejszych jest przycinanie. Pierwsze cięcie zawsze powinno odbywać się na wiosnę, nawet po bezpośrednim posadzeniu.
Jeśli do nasadzenia doszło jesienią, to z pierwszym zabiegiem należy poczekać do najbliższej wiosny i powinno polegać na skróceniu pędów bocznych, z tym że pozostawiamy ze 2-3 pąki. Przewodnika nie przycinamy.
W kolejnych latach trzeba wykonywać cięcie prześwietlające, które polega na usuwaniu pędów rosnących do środka korony lub konkurujące z przewodnikiem. Do tego trzeba też usuwać uszkodzone i chore pędy.
Cięcie prześwietlające wykonuje się po zbiorach, zawsze w pogodny dzień, a powstałe rany warto zabezpieczyć maścią ogrodniczą.
Zapylacze
Wiśnia Wanda jest odmianą samopylną, więc nie wymaga sadzenia w pobliżu innych odmian wiśni kwitnących w podobnym terminie.