Wiśnia Szklanka to stara odmiana o później porze dojrzewania owców. W Polsce cieszy się sporą popularnością, zarówno w uprawie towarowej, jak i amatorskiej. Wynika to na pewno z dość obfitych zbiorów, czy z tego, że Wiśnia Szklanka jest dobrze odporna na niskie temperatury i choroby.
Będzie idealna do przydomowego ogrodu, jak i na działkę i to bez względu na to, w jakim regionie kraju planujemy nasadzenie.
Charakterystyka drzewa
Drzewo owocowe rośnie silnie, tworząc koronę dość rzadką, kulistą, o wzniesionych pędach. Gałęzie z dalszego rzędu rosną pod kątem prostym i mają tendencję do zwisania i ogałacania się.
Wiśnia Szklanka owocuje wyłącznie na długopędach, w okres kwitnienia wchodzi wczesną wiosną i wtedy gałęzie pokrywają się białymi, dość dużymi kwiatami o średnicy 2,5-3,0 cm. Wiśnia Szklanka wcześnie rozpoczyna owocowanie.
Plonuje corocznie i dość obficie, a owoce osiągają dojrzałość zbiorczą na przełomie czerwca i lipca.
Owoc
Owoce tej odmiany wiśni są średniej wielkości, a pojedyncza jednostka waży zwykle do pięciu gramów. Kształt mają kulisty, lekko spłaszczony. Skórka intensywnie pomarańczowoczerwona, błyszcząca. Miąższ ma barwę żółtopomarańczową, kwaśno-słodki, smaczny.
Pestka owców bardzo mała, kulista, zaś szypułka średniej grubości. Owoce można spożywać na surowo, dodawać do ciast, deserów lub innych potraw. Sprawdzi się także przy robieniu przetworów, zwłaszcza kompotów, marmolad, czy nawet konfitur.
Uprawa
Wiśnia Szklanka preferuje ciepłe i słoneczne stanowiska, ale w miarę możliwości osłonięte od chłodnych wiatrów. Gleba powinna być zasobna, żyzna, najlepiej o obojętnym pH 6,7-7,2. Odmiana jest dobrze odporna na niskie temperatury oraz choroby, więc nie wymaga specjalnych zabiegów.
Mimo wszystko trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu, a pierwszy zabieg powinno wykonać się wiosną, nawet po zasadzeniu. Jeśli do nasadzenia doszło jesienią, to z pierwszym cięciem powinno się zaczekać do najbliższej wiosny.
Sam zabieg powinien opierać się na skróceniu gałązek i przewodnika. W kolejnych latach trzeba wykonywać cięcie prześwietlające, które polega na wycinaniu pędów rosnących do środka korony, krzyżujących się, uschniętych, czy starych.
Wykonuje się je już po zbiorach, w pogodne dni, a powstałe rany po cięciach należy posmarować maścią ogrodniczą.
Zapylacze
Wiśnia Szklanka nie jest samopłodna, więc do dobrego owocowania wymaga obecności innych odmian wiśni o podobnym terminie kwitnienia. Dla Wiśni Szklanka dobrym zapylaczem będzie odmiana Kelleris 16 oraz Lucyna.