Wiśnia Sabina to odmiana polskiego pochodzenia, która została wyhodowana w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Powstała na skutek skrzyżowania odmiany Łutówka i Schirpotreb.
Wiśnia Sabina jest wysoce plenna, odporna na niskie temperatury i choroby, więc sprawdzi się nawet w uprawie ekologicznej. To idealny wybór do przydomowego ogrodu, na działkę rekreacyjną, czy nawet do sadu towarowego.
Charakterystyka drzewa
Drzewo owocowe rośnie silnie, dorastając do około 4-5 metrów wysokości. Koronę tworzy kulistą, o sztywnych gałęziach, które są pokryte licznymi krótkopędami. Wiśnia Sabina liście ma ciemnozielone, średniej wielkości o eliptycznym kształcie z regularnym piłkowaniem.
Odmiana zakwita wcześnie, zwykle na przełomie kwietnia i maja. Wiśnia Sabina szybko wchodzi w okres owocowania, bo już w drugim roku po posadzeniu można spodziewać się pierwszych zbiorów. Odmiana plonuje obficie, corocznie. Dojrzałość zbiorcza owoców przypada na początku lipca.
Drzewka owocowe z korzeniami można nabyć jesienią lub wiosną. Bezpośrednio po zakupie zaleca się ich umieszczenie w gruncie.
Owoc
Wiśnia Sabina rodzi średniej wielkości owoce, ważące około 5,5 gramów. Kształt mają kulisty, lekko spłaszczony. Skórka owoców jest ciemnoczerwona. Miąższ czerwony, dość luźny, kwaskowaty. Sok czerwony, bardzo aromatyczny.
Owoce można spożywać na surowo po zerwaniu z drzewa, wykorzystać do deserów, ciast, czy różnych potraw. Sprawdzą się też w przetwórstwie, zwłaszcza przy wyrobie dżemów, soków, kompotów, czy musów.
Wiśnie można też mrozić, więc to dobry sposób, by zatrzymać smaki lata na nieco dłużej.
Uprawa
Wiśnia Sabina nie ma wygórowanych wymagań co do miejsca zasadzenia. Jednak widać, że najlepiej czuje się na ciepłym i słonecznym stanowisku, które jest osłonięte od silnych wiatrów. Gleba powinna być żyzna, umiarkowanie wilgotna, gliniasto-piaszczysta.
Jednak posadzona na gorszym podłożu również sobie poradzi. Wiśnia Sabina rzadko zapada na choroby. Na raka i moniliozę wykazuje całkowitą odporność, więc nie wymaga zbyt dużo uwagi. Świetnie też radzi sobie z niskimi temperaturami, więc nie trzeba jej zabezpieczać na zimę.
Wiśnia Sabina wymaga jednak regularnego przycinania. Pierwszy zabieg wykonuje się wiosną, nawet po bezpośrednim posadzeniu. Sadząc drzewko owocowe jesienią, z pierwszym zabiegiem czekamy do najbliższej wiosny. Wówczas skracamy przewodnik o połowę, zaś pędy boczne o 1/3 ich długości. W kolejnych latach trzeba formować koronę i prześwietlać drzewo. Cięcie prześwietlające oznacza usuwanie pędów rosnących do środka, krzyżujących się, uschniętych, starych i chorych.
Zapylacze
Wiśnia Sabina jest samopłodna, więc może być sadzona w pojedynkę. Mimo wszystko zauważa się, że lepiej owocuje w pobliżu odmian, które kwitną w podobnym terminie. Najlepiej zatem posadzić ją w towarzystwie Wiśni Nana, Wiśni Northstar, czy Turgieniewskiej.