Czereśnio-wiśnia Hortensja to stara odmiana o nieznanym pochodzeniu. Najprawdopodobniej została wyhodowana w XVIII wieku we Francji przez zakonników karmelitów. Cieszy się dużym powodzeniem w wielu krajach, w tym również w Polsce i duża w tym zasługa tego, że daje bardzo smaczne owoce i jest prosta w uprawie.
Dzięki temu czereśnio-wiśnia Hortensja sprawdzi się u doświadczonego sadownika, jak również u tego, który dopiero zaczyna przygodę z drzewkami owocowymi. Będzie dobrym wyborem na działkę rekreacyjną, jak również do przydomowego ogrodu.
Charakterystyka drzewa
Drzewko owocowe Hortensji rośnie silnie, tworząc z czasem dużą, wzniosłą koronę. Dorasta do około 4,5 metrów wysokości. W okres owocowania wchodzi raczej późno, dojrzewa pod koniec czerwca lub na początku lipca. Owocuje umiarkowanie, każdego roku.
W sprzedaży dostępne są drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami i można je nabyć dwa razy w roku – wiosną lub jesienią. Po zakupie warto od razu umieścić sadzonki w gruncie.
Owoc
Czereśnio-wiśnia Hortensja daje duże lub bardzo duże owoce, które średnio ważą do siedmiu gramów. W kształcie są nieco wydłużone, eliptyczne. Początkowo skórka jest żółta, z czasem zamienia się w intensywny czerwony. Miąższ barwy żółtej, lekko włóknisty, ale miękki, bardzo smaczny i słodko-kwaskowaty.
Owoce można jeść bezpośrednio po zerwaniu z drzewa, dodawać do deserów, różnego typu ciast i potraw. Będą idealne też na przetwory, zwłaszcza na dżemy, wino i soki. Z racji tego, że owoce tej odmiany są dość delikatne, raczej nie nadają się do dłuższego transportu.
Uprawa
Czereśnio-wiśnia Hortensja wymaga słonecznego stanowiska, najlepiej osłoniętego od silnego wiatru. Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna, z dostępem do wody, o odczynie obojętnym. Czereśnio-wiśnia Hortensja dobrze znosi mrozy, choć wymagać będzie zabezpieczenia w pierwszych latach. Nie jest podatna na typowe choroby wiśni, czy czereśni. Aby jednak dobrze rosła i owocowała, wymaga regularnego przycinania.
Pierwsze cięcie powinno być wykonane wiosną i obejmować skrócenie gałęzi o około 1/3 i przewodnika w odległości 40-50 cm nad ostatnim pędem. W kolejnych latach trzeba będzie też prześwietlać koronę.
Zapylacze
Czereśnio-wiśnia Hortensja jest samopylna. Mimo wszystko posadzenie w jej pobliżu innych odmian daje szansę na zwiększenie plony. Idealnym zapylaczem będzie czereśnia Schneidera, Ostehimska lub inne wcześnie kwitnące czereśnie, czy wiśnie.