Czereśnia Buttnera Czerwona nazywana również Czereśnią Poznańską, to dość stara odmiana niemiecka, która została wyhodowana i opisana w 1797 roku. Jest uprawiana powszechnie w wielu różnych krajach Europy, w tym również w Polsce, choć trzeba przyznać, że występuje zwłaszcza w starszych sadach.
Czereśnia Buttnera Czerwona ma smaczne owoce i jest prosta w utrzymaniu, więc sprawdzi się nie tylko u doświadczonych sadowników, ale również do upraw amatorskich. Można ją sadzić w ogrodach przydomowych i na działkach.
Charakterystyka drzewa
Drzewo tej odmiany czereśni rośnie silnie lub bardzo, może osiągać nawet do 4,5 metra wysokości. Początkowo korona układa się stożkowo, z biegiem lat rozłożyście, ze zwisającymi lekko na końcach gałęziami.
Do zalet czereśni Buttnera Czerwonej można zaliczyć wczesny okres owocowania, czy to, że plonuje corocznie i bardzo obficie, dużymi kiściami.
Owoc
Owoce Buttnery Czerwonej są duże lub bardzo duże, a ich waga może oscylować w granicach ośmiu gramów. Ich kształt jest sercowaty, skórka jasnożółta i lśniąca, z jasnoczerwonym rumieńcem, który w pełni dojrzałości przybiera odcień ciemnobrązowo-czerwony i pokrywa prawie cały owoce. Miąższ czereśni Poznańskiej jest jasnożółty, zaczerwieniony przy pestce, która dodatkowo dobrze od niego odchodzi.
Buttnera Czerwona daje bardzo smaczne, jędrne, słodkie i aromatyczne owoce, które osiągają dojrzałość zbiorczą pod koniec lipca. Idealne są w bezpośredniej konsumpcji, jak i w postaci deserów, czy ciast. Poza tym owoce tej odmiany można mrozić, czy przetwarzać na soki, dżemy i kompoty.
Uprawa
Czereśnia Buttnera Czerwona preferuje słoneczne i ciepłe stanowisko, które dodatkowo jest osłonięte od wiatru. Najlepsza dla tej odmiany jest gleba przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, o odczynie obojętnym. Czereśnia Buttnera Czerwona jest odporna na choroby i mróz. Mimo wszystko młode drzewa lepiej osłaniać na zimę.
Co więcej, tak jak inne drzewka owocowe, tak i Buttnera Czerwona wymaga pielęgnacji w postaci przycinania. Na początku wykonuje się cięcie w celu uformowania korony, później w celu prześwietlenia, a starsze drzewka tnie się w celu odmłodzenia. Pierwsze cięcie należy wykonać tuż po posadzeniu i powinno polegać ono na skróceniu pędów o 30% oraz na przycięciu drzewka do 1 metra wysokości. Można z tego zrezygnować, ale tylko wtedy, gdy czereśnia jest nierozgałęziona i niewyrośnięta.
Poza tym, zabiegi pielęgnacyjne powinny opierać się również na usuwaniu uszkodzonych, suchych i chorych pędów.
Zapylacze
Czereśnia Buttnera Czerwona jest obcopylna, co oznacza, że do dobrego owocowania będzie potrzebować zapylaczy. Zapylaczami mogą być inne odmiany czereśni, które rosną w pobliżu i kwitną w podobnym czasie. Dla tej odmiany dobrym zapylaczem będzie czereśnia Van, Hedelfińska, Vega, czy nawet Kunzego.