Czereśnia Miodówka to bardzo stara, ale jakże niezawodna odmiana, która cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Nie powinno nas to za bardzo dziwić, ponieważ drzewo wydaje bardzo smaczne owoce, które nie mają tendencji do pękania.
Poza tym, czereśnia Miodówka nie jest zbyt wymagająca i świetnie sobie radzi z niskimi temperaturami, więc z jej uprawą poradzą sobie nie tylko doświadczeni sadownicy, ale również amatorzy, którzy pragną cieszyć się smacznymi owocami na działce lub w przydomowym ogrodzie.
Charakterystyka drzewa
Drzewko owocowe czereśni Miodówka rośnie silnie lub średnio silnie, docelowo może dosięgać nawet do około czterech metrów. Korona przyjmuje stożkowy pokrój, o długich, powyginanych pędach.
Nie jest mocno zagęszczona, co zdecydowanie ułatwia zbiór. Czereśnia Miodówka owocuje bardzo wcześnie, owocuje corocznie i obficie. Jej dojrzałość zbiorcza przypada na pierwszą połowę czerwca, więc to jedna z najwcześniejszych odmian, jakie można mieć w swoim ogrodzie.
Owoc
Owoce Miodówki są średniej wielkości, mogą ważyć około czterech lub ponad pięć gramów. Mają sercowaty, nieco wydłużony kształt. Skórka barwi się na żółto z pomarańczowym rumieńcem. Miąższ miękki, soczysty, w smaku bardzo smaczny, z nutą miodową.
Owoce tej odmiany można spożywać na surowo bezpośrednio po zerwaniu z drzewa, przechowywać lub mrozić. Czereśnie Miodówka będą stanowić świetną bazę deserów, ciast, czy nawet sałatek i dań głównych. Z pewnością warto robić z nich różnego typu przetwory, a nawet pomyśleć o uprawie w sadzie towarowym.
Uprawa
Czereśnia Miodówka najlepiej sprawdzi się uprawiana na słonecznym, osłoniętym od wiatru stanowisku. Gleba powinna być żyzna, przewiewna i niekwaśna, najlepiej o pH 6,8-7,1. Miodówka wykazuje odporność na choroby i niskie temperatury, więc z jej uprawą poradzą sobie nawet początkujący sadownicy. Aby jednak odmiana obficie plonowała, trzeba stawiać na regularne cięcie. Pierwsze cięcie trzeba wykonać wiosną, nawet bezpośrednio po posadzeniu.
Jeśli czereśnia zostanie posadzona jesienią, to z pierwszym cięciem należy zaczekać do wiosny i prace powinny opierać się na skróceniu przewodnika o 1/2 i pędów bocznych o 1/3. Jeśli sadzonka nie ma pędów bocznych, to należy ją skrócić do około 80 cm. W późniejszych latach, po zbiorach trzeba będzie wykonywać cięcie prześwietlające oraz wycinać pędy, które rosną do środka korony.
Zapylacze
Dla tej odmiany idealnymi zapylaczami jest czereśnia Buttnera Czerwona, Majówka, Rivan, czy nawet Burlat.