Czereśnia Lapins to stosunkowo nowa odmiana, która powstała dzięki skrzyżowaniu czereśni Van ze Stellą. Choć pochodzi z Kanady, to widać, że bardzo szybko stała się popularna w innych krajach, w tym również w Polsce.
W dużej mierze to zasługa tego, że czereśnia Lapins jest samopłodna, więc można ją uprawiać nie tylko w sadach, ale również amatorsko w małym ogrodzie, czy na działce, zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na więcej niż jedno drzewko czereśni.
Charakterystyka drzewa
Drzewka czereśni Lapins zwykle rosną silnie lub średnio silnie. Pokrój mają wzniesiony, średnio zagęszczoną koronę z mocnymi konarami, które szybko pokrywają się dużą ilością krótkopędów.
Zaletą tej odmiany jest szybkie wchodzenie w okres owocowania, a także regularne i bardzo obfite plonowanie. Zanim jednak doczekamy się pierwszego zbioru, trzeba będzie trochę poczekać, ponieważ czereśnia Lapins może owocować dopiero w drugim roku od posadzenia lub później.
Owoc
Owoce odmiany Lapins są duże lub bardzo duże, zwykle ważą około ośmiu lub dziewięciu gramów. W kształcie są kuliste i szeroko sercowate. Początkowo skórka odmiany Lapins jest czerwona, u dojrzałych owoców staje się już ciemnoczerwona z połyskiem. Miąższ jasnoczerwony, soczysty, średnio jędrny i bardzo smaczny. Pestka kulista, średniej wielkości, która łatwo odchodzi od miąższu.
Zbiór przypada pod koniec pierwszej dekady lipca i zebrane owoce można jeść na surowo, mrozić lub wykorzystać do różnego typu deserów, czy potraw. Owoce odmiany Lapins sprawdzą się też na przetwory, a dzięki temu, że dobrze znoszą transport, mogą też być przeznaczone na sprzedaż.
Uprawa
Czereśnie Lapins lubią słoneczne, odsłonięte od wiatru stanowiska. Gleba powinna być żyzna, próchnicza o pH 6,5-7. Dodatkowo miejsce przed posadzeniem powinno być odpowiednio przygotowane, skopane i odchwaszczone, zwłaszcza z chwastów wieloletnich. Młode sadzonki mogą być wrażliwe na mróz, więc zaleca się ich okrywanie przez pierwsze lata.
Jeśli chcemy cieszyć się dobrą zdrowotnością drzewa i lepszym owocowaniem, to nie można też zapominać o regularnym cięciu. Pierwszy zabieg należy wykonać już po posadzeniu i powinien on polegać na skróceniu pędów bocznych o 1/3 długości i przewodnika 40-50 cm nad ostatnim pędem.
Jeśli drzewko nie ma rozgałęzienia, to należy je skrócić na wysokości 70-90 cm. W kolejnych latach trzeba dalej formować koronę, a także usuwać chore i przemarznięte gałązki, a także te uszkodzone i suche.
Zapylacze
Czereśnia Lapins jest samopłodna, co oznacza, że zaowocuje bardzo obficie bez wsparcia innych odmian. Co więcej, to właśnie ona jest dobrym zapylaczem dla innych czereśni, więc zdecydowanie warto mieć ją w swoim ogrodzie lub sadzie.