Czereśnia Siestronka to ukraińska odmiana powstała w wyniku skrzyżowania czereśni Dönissena Żółta oraz wiśni Ostheimska. Cieszy się dużą popularnością na całym świecie, w tym również w Polsce. Nie powinno nas to jednak dziwić, ponieważ czereśnia Siestronka owocuje obficie i jest odporna na niskie temperatury. Poza tym idealnie sprawdza się w przydomowym ogrodzie amatora, jak i na działce u doświadczonego sadownika.
Charakterystyka drzewa
Drzewko owocowe rośnie w miarę silnie. Ma luźną koronę z konarami skierowanymi ku górze. Owocuje bardzo obficie i regularnie, zapewniając dostęp do smacznych owoców. Drzewka odmiany Siestronka można kupić wczesną wiosną lub jesienią. Bezpośrednio po zakupie zaleca się ich wsadzenie do gruntu.
Owoc
Czereśnia Siestronka daje bardzo duże owoce, najczęściej ważą około ośmiu lub dziewięciu gramów. Mają wydłużony kształt, skórkę czerwoną, która w pełni dojrzałości zmienia się w ciemnoczerwoną. Miąższ jest czerwony, średnio jędrny. Pestka średniej wielkości, która dobrze odchodzi od miąższu.
Dużą zaletą tej odmiany jest to, że owoce nie pękają podczas obfitych deszczów i smakują wyśmienicie. Owoce tej odmiany można spożywać na surowo, bezpośrednio po zerwaniu lub dodawać do deserów i różnego typu potraw. Co więcej, owoce Siestronki można też mrozić, robić z nich przetwory lub sprzedawać. Okres zbiorów przypada na drugą połowę lipca.
Uprawa
Czereśnia Siestronka preferuje gleby przepuszczalne, niepodmokłe i żyzne. Wykazuje dobrą odporność na niskie temperatury oraz różnego typu choroby, więc nawet początkujący sadownik poradzi sobie z jej uprawą. Aby jednak cieszyć się dobrym zbiorem, warto pamiętać o regularnym przycinaniu.
Pierwszy zabieg należy wykonać wiosną, nawet po posadzeniu, i powinien opierać się na skróceniu przewodnika o połowę oraz pędów bocznych o 1/3. jeśli sadzonka nie ma pędów bocznych, to skracamy ją do około 80 cm. Czereśnia zasadzona jesienią musi poczekać na pierwszy zabieg do najbliższej wiosny.
W późniejszych latach, po zbiorach, trzeba będzie wykonywać cięcie prześwietlające polegające na wycinaniu pędów rosnących do środka korony.
Zapylacze
Czereśnia Siestronka nie jest samopylna, więc potrzebuje zapylenia obcym pyłkiem. W tym zadaniu najlepiej sprawdzi się czereśnia Sam, Rivan, Summit lub Poznańska.