Jagoda Kamczacka Atut to polska odmiana, ciesząca się dużą popularnością. Krzew doskonale rośnie w naszym klimacie, jest odporny na niskie temperatury i choroby. Jagoda Kamczacka Atut zaliczana jest do roślin długowiecznych, więc wystarczy odpowiednio zadbać o krzew, a będzie rodził owoce nawet przez 30 lat.
Idealnie nadaje się do uprawy amatorskiej w przydomowym ogrodzie lub na działce. Na dużej plantacji także się sprawdzi, zwłaszcza że dojrzałe owoce dłużej utrzymują się na krzewie, niż w przypadku innych odmian jagody kamczackiej.
Charakterystyka krzewu
Jagoda Kamczacka Atut rośnie umiarkowanie silnie, osiągając docelowo do 1,5-2 metrów wysokości. Krzew ma pokrój kulisty, wzniesiony i zwarty, jest mocno rozgałęziony. W okres owocowania wchodzi bardzo szybko, bo pierwsze owoce mogą pojawić się już w pierwszym roku po posadzeniu.
Pierwszy zbór nie będzie jednak obfity, ale z każdym kolejnym rokiem będzie się zwiększał. W piątym roku po posadzeniu z odmiany Atut można uzyskać 4 kg owoców. Dojrzałość zbiorcza owoców przypada na przełomie maja i czerwca.
Można je zbierać mechanicznie, co ułatwia zbiór na profesjonalnych plantacjach. Jagoda Kamczacka Atut sprzedawana jest w donicach.
Owoc
Jagoda Kamczacka Atut rodzi niezwykle duże owoce, które mają około 8 mm średnicy i 2,5 cm długości. Skórka owoców jest ciemnogranatowa, pokryta woskowym nalotem. Miąższ soczysty, aromatyczny, w smaku słodko-kwaśny.
Owoce można spożywać bezpośrednio z krzewu i w takiej postaci są cenne dla ludzkiego zdrowia. Sprawdzą się też jako dodatek do ciast, deserów, koktajli i różnych potraw. Jagoda Kamczacka Atut nadaje się do suszenia i mrożenia.
Owoce można przerabiać na kompoty, nalewki, wina, dżemy, czy soki.
Uprawa
Sadzonki Jagody Kamczackiej Atut są w donicach, więc ich termin sadzenia obejmuje cały sezon wegetacyjny (o ile pogoda nam na to pozwala). Odpowiednie dla tej odmiany będzie ciepłe i słoneczne stanowisko, najlepiej bez dużych przeciągów.
W lekkim półcieniu krzew także się przyjmie, ale pamiętajmy, że im więcej słońca mu dostarczymy, tym owoce będą słodsze. Ziemia pod jagodę kamczacką powinna być żyzna, przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym z pH oscylującym w granicach 5,5-6,5.
Należy wystrzegać się miejsc zalewowych i mokrych. Podczas sadzenia warto wzbogacić ziemię obornikiem lub kompostem. Sama uprawa Jagody Kamczackiej Atut nie powinna sprawiać zbyt dużo problemów, zwłaszcza że wykazuje dobrą odporność na mróz i choroby.
Nawożenie powinno wykonywać się co 2-3 lata, podlewanie tylko w okresie długiej suszy. Cięcie krzewu ograniczamy do usuwania starych, uszkodzonych i chorych pędów. Cięcie prześwietlające wykonujemy dopiero po około 5 latach po posadzeniu.
Zabieg warto wykonywać wczesną wiosną, najlepiej w marcu. Ważne, by był to słoneczny dzień i bez opadów.
Zapylacze
Jagoda Kamczacka Atut może być sadzona samotnie, ale wtedy trzeba spodziewać się bardzo słabego owocowania. W celu jego zwiększenia trzeba posadzić inną odmianę jagody kamczackiej, która kwitnie w podobnym terminie, co Atut.
Najlepszym zapylaczem będzie Jagoda Kamczacka Wojtek lub Duet. Jednak możemy też wykorzystać inne odmiany, w tym na przykład Jagodę Kamczacką Velikan, Czelabinkę, czy Morenę.