Jagoda Kamczacka Rebeka to polska odmiana, która została wynaleziona przez państwa Łukaszewskich. Krzew owocowy daje obfite plony, jest łatwy w uprawie i odporny na mróz.
W dodatku, Jagoda Kamczacka Rebeka zaliczana jest do roślin długowiecznych, więc przy odpowiedniej pielęgnacji zapewni owoce przez 30-40 lat. Krzew polecany jednakowo do przydomowego ogrodu, na działkę oraz do sadu towarowego.
Charakterystyka krzewu
Jagoda Kamczacka Rebeka rośnie silnie, osiągając do około 2 metrów wysokości. Krzew jest dobrze rozgałęziony, pokrój ma kulisty. Kwitnie na początku kwietnia, biało-żółtymi kwiatami i wówczas może stanowić element dekoracyjny naszych posesji.
Jagoda Kamczacka Rebeka plonuje corocznie, bardzo obficie. W dobrym roku z jednego krzewu w uprawie amatorskiej można zebrać nawet do 4 kg jagód. Owoce dojrzewają w drugiej połowie czerwca. Można je zbierać ręcznie lub mechanicznie.
Krzewy Jagody Kamczackiej Rebeka sprzedawane są w donicach.
Owoc
Jagoda Kamczacka Rebeka wydaje na świat bardzo duże owoce. Kształt mają lekko okrągły lub podłużny. Skórka owoców jest granatowa, pokryta woskowym nalotem. Miąższ bardzo soczysty, niezwykle aromatyczny. W smaku słodko-kwaśne, zbliżone do jagody leśnej.
Owoce można spożywać na surowo i w takiej postaci pozwolą dostarczyć organizmowi wiele cennych składników odżywczych. Idealne jako dodatek do deserów, ciast, koktajli, czy różnych potraw. Owoce Jagody Kamczackiej Rebeka nadają się na dżemy, soki, kompoty, czy musy.
Można je także suszyć i mrozić, by zatrzymać na dłużej smaki lata.
Uprawa
Jagoda Kamczacka Rebeka w donicy może być sadzona przez cały sezon wegetacyjny. Ważne, by pogoda była sprzyjająca. Odpowiednie dla niej będzie stanowisko ciepłe i słoneczne, bez dużych przeciągów.
Znosi także półcień, ale warto pamiętać, że im więcej słońca zapewni krzewowi, tym słodsze owoce nam zapewni. Gleba pod jagodę musi być żyzna, przepuszczalna, lekko kwaśna z pH oscylującym w granicach 5,5-6.0.
Jagoda Kamczacka Rebeka nie lubi miejsc zalewowych i mokrych, więc takich lepiej się wystrzegać. Podczas sadzenia warto wzbogacić ziemię kompostem lub obornikiem. Dalsza uprawa tej odmiany jagody kamczackiej nie należy do skomplikowanych.
Cechuje ją wysoka odporność na choroby i mróz, więc nawet na zimę nie trzeba jej okrywać. Podlewanie wykonujemy tylko w okresie długiej suszy, zaś nawożenie do 2-3 lata obornikiem lub kompostem.
Jagoda Kamczacka Rebeka nie wymaga też regularnego cięcia, więc nawet pozostawiona sama sobie będzie dobrze owocować. Jedyny zabieg, jaki warto wykonywać, to cięcie odmładzające.
W tym celu należy wycinać wszystkie stare pędy, a więc te najgrubsze, często obrośnięte mchem. Na bieżąco warto też usuwać pędy uszkodzone i chore, czy takie, które uschły. Cięcie prześwietlające wykonujemy dopiero po około 5 latach po posadzeniu.
Zapylacze
Jagoda Kamczacka Rebeka wymaga innej odmiany w pobliżu, która kwitnie w tym samym czasie. Posadzona samotnie może nie zaowocować lub wyda mały plon. Najlepszym zapylaczem dla Rebeki jest Jagoda Kamczacka Ruben, czy Jagoda Kamczacka Tola.