Jagoda Kamczacka Wojtek to polska odmiana krzewu długowiecznego, która cieszy się niezwykłą popularnością. Polecana jest ze względu na wysoką odporność na mróz i możliwość zbioru mechanicznego. Idealna do uprawy amatorskiej, jak i na duże, profesjonalne plantacje.
Jagoda Kamczacka Wojtek sprawdzi się jako ciekawy element dekoracyjny naszych przydomowych ogrodów, jak i działek.
Charakterystyka krzewu
Krzew Jagody Kamczackiej Wojtek rośnie silnie, dorastając do 1,5-2 metra wysokości. Pokrój ma kulisty, silnie rozgałęziony. Kwitnienie tej odmiany zaczyna się bardzo wcześnie, w niektórych sezonach nawet w połowie marca.
Niektórych może to martwić przez wiosenne przymrozki, ale krzew jest w pełni mrozoodporny, więc kwiaty nie będą przemarzać. Jagoda Kamczacka Wojtek szybko wchodzi w okres owocowania, najczęściej już w pierwszym roku po posadzeniu pojawiają się pierwsze owoce.
Krzew plonuje obficie, corocznie. Z jednego krzewu można zebrać od 3,5 do nawet 5 kg owoców. Dojrzewają równomiernie w pierwszej połowie czerwca. Sadzonki Jagody Kamczackiej Wojtek sprzedawane są w doniczkach.
Owoc
Krzew Jagody Kamczackiej Wojtek rodzi średniej wielkości lub duże owoce, których waga może oscylować w granicach 1 grama. Kształt mają podłużny, skórkę granatową. Miąższ owoców jest bardzo soczysty, niezwykle aromatyczny, w smaku słodko-kwaśny, przypominający borówkę amerykańską lub jagodę leśną.
Owoce można konsumować na surowo i wyjdzie nam to na zdrowie, ponieważ zawierają wiele cennych witamin, minerałów i składników odżywczych. Będą stanowić ciekawy dodatek do ciast, deserów, sałatek owocowych, czy różnych potraw.
Owoce Jagody Kamczackiej Wojtek można przerabiać na soki, dżemy i kompoty. Jeśli chcemy zachować smaki lata, to pewną partię owoców można zamrozić lub zasuszyć.
Uprawa
Jagoda Kamczacka Wojtek najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, choć w półcieniu również sobie radzi. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, lekko kwaśna o odczynie pH oscylującym w granicach 5,5-6,5.
Krzew owocowy jest dość odporny na choroby i szkodniki, ale trzeba uważać na przędziorki, korniki i mszyce. W razie potrzeby najlepiej zastosować preparaty owadobójcze i fungicydy. Odmiana jest dość odporna na niskie temperatury, więc może być sadzona nawet w chłodniejszych rejonach Polski.
Przetrzymuje nawet okresową suszę, choć jeśli będziemy ją regularnie podlewać, to odwdzięczy nam się w postaci plonów. Jagoda Kamczacka Wojtek nie wymaga też zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a pierwsze cięcie wykonujemy dopiero po około pięciu latach w celu prześwietlenia krzewu.
Wówczas usuwamy stare pędy, pozwalając przy tym młodym zyskać więcej światła. Dodatkowo warto też usuwać pędy uszkodzone lub chore. Cięcie możemy wykonywać po zbiorach owoców lub przed kwitnieniem.
Zapylacze
Jagoda Kamczacka Wojtek owocuje bardzo słabo sadzona w pojedynkę. Dlatego myśląc o jej uprawie, warto od razu wybrać inną odmianę, która kwitnie w podobnym terminie. W roli zapylacza sprawdzi się Jagoda Kamczacka Atut, Duet lub Zojka.