Borówka Amerykańska Nelson w donicy to średnio późna odmiana, która jest krzyżówką odmian Bluecrop i Berkeley. Po Borówce Amerykańskiej Bluecrop odmiana odziedziczyła pyszny smak, zaś po Borówce Amerykańskiej Berkeley duże owoce.
Borówka Amerykańska Nelson nie jest trudna w uprawie, więc poradzi sobie z nią jednakowo profesjonalny sadownik, jak i amator. To idealna odmiana do uprawy na działce, w ogrodzie lub na plantacjach przemysłowych.
Charakterystyka krzewu
Borówka Amerykańska Nelson rośnie silnie, osiągając do około 1,6 metra wysokości. Pokrój ma wzniesiony, koronę tworzy sztywną, z zagęszczającymi się pędami. Z racji tego, że z każdym rokiem krzew staje się coraz gęściejszy i bardziej rozłożysty, wymaga cięcia, celem dostarczenia światła do wewnątrz.
Borówka Amerykańska Nelson plonuje corocznie, dając bardzo obfite zbiory. W dobrym roku z jednego krzewu można zebrać nawet 6 kg owoców. Dojrzałość zbiorcza owoców przypada na początku sierpnia, choć może przesunąć się trochę w czasie przez zmienność warunków pogodowych lub niską jakość stanowiska pod hodowlę.
Owoc
Borówka Amerykańska Nelson rodzi duże owoce, które są zebrane w luźne grona. Kształt mają okrągły, delikatnie spłaszczony. Skórka owoców jest ciemnoniebieska, z charakterystycznym nalotem. Miąższ zielony, jędrny, aromatyczny, w smaku słodko-winny.
Owoce tej odmiany są źródłem składników, które dobroczynnie wpływają na nasze zdrowie, więc warto po nie sięgać w surowej postaci. Bardzo dobrze sprawdzają się także do deserów, ciast, sałatek owocowych i innych potraw. Owoce można mrozić, robić z nich kompoty, dżemy lub soki.
Dzięki temu, że owoce dość długo utrzymują się na pędach i dobrze znoszą transport, to doskonale sprawdzają się jako produkty towarowe.
Uprawa
Borówka Amerykańska Nelson lubi stanowiska ciepłe i słoneczne, które są osłonięte od wiatru. Dobrze sobie radzi także w miejscach pół cienistych. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, umiarkowanie wilgotna z pH oscylującym w granicach 3,5-4.
Z uwagi na płytki system korzeniowy nie powinna być sadzona w miejscach, gdzie występują zastoiska wodne. Od chwili posadzenia, Borówka Amerykańska Nelson powinna być regularnie podlewana, zwłaszcza w bezdeszczowe dni.
W okresie od maja do czerwca sadzonkę warto nawozić z pomocą nawozu azotowego, zaś jesienią nawozami potasowymi, magnezowymi i fosforowymi. Odmiana wykazuje dobrą odporność na choroby i mróz, ale młode krzewy i tak lepiej zabezpieczać na zimę.
Borówka Amerykańska Nelson, podobnie jak wiele innych krzewów owocowych, wymaga regularnego przycinania i to od momentu posadzenia. Corocznie przez trzy kolejne lata wczesną wiosną należy wykonywać cięcie o charakterze sanitarnym, które polega na usuwaniu starych, uszkodzonych i dotkniętych chorobami pędów.
Od czwartego roku wdrażamy cięcie prześwietlające, prowadząc krzew w taki sposób, aby rozwijał około 6-8 pędów głównych. Najlepiej zostawiać te najsilniejsze, a najsłabsze usuwać.
Zapylacze
Borówka Amerykańska Nelson jest samopylna, więc posadzona samotnie wyda owoce. Jeśli chcemy zwiększyć plonowanie, to warto posadzić w jej sąsiedztwie inne odmiany borówki amerykańskiej, które kwitną w podobnym czasie.
W roli zapylacza sprawdzi się Borówka Amerykańska Blueray, Chandler, Bluegold, czy Bluecrop.