Porzeczka Biała Na Pniu to wyjątkowa odmiana porzeczki białej, która może być sadzona w gruncie, skrzynce lub donicy. Idealne nadaje się do dużego, przydomowego ogrodu, jak również na małą działkę lub profesjonalną plantację.
Porzeczka Biała Na Pniu może być też hodowana na balkonie, tarasie, czy w innym wybranym przez nas miejscu.
Charakterystyka krzewu
Porzeczka Biała Na Pniu rośnie silnie, tworząc kulistą koronę z dużą ilością rozgałęzionych pędów. Krzew owocowy ma tendencją do rozkładania się, choć wzrost można kontrolować poprzez cięcie. Docelowo dorasta do 1-1,5 metra wysokości.
Kwitnie w maju, wydając na świat dużą ilość drobnych kwiatków. Liście ma średniej wielkości, jasnozielone. Porzeczka Biała Na Pniu wcześnie wchodzi w okres owocowania. Plonuje obficie, corocznie. Dojrzałość zbiorcza owoców przypada w lipcu.
Owoc
Porzeczka Biała Na Pniu daje duże owoce, o średnicy nawet do 1 cm. Zebrane są w długi i zwarte grona, wyrównane kształtem i wielkością. Skórka owoców jest żółtobiała, miąższ delikatny, słodko-kwaśny. Odmiana doskonała do bezpośredniego spożycia, zwłaszcza że zawiera sporo witaminy A, C i z grupy B.
Owoce Porzeczki Białej Na Pniu są też bogatym źródłem potasu, żelaza, wapna i wielu innych składników, które dobroczynnie wpływają na ludzkie zdrowie. Ich spożywanie polecane jest szczególnie osobom starszym, pracującym fizycznie oraz sportowcom.
Owoce tej odmiany warto dodawać do deserów, ciast i potraw. Poza tym sprawdzą się w przetwórstwie, w tym na przykład przy wyrobie kompotów, dżemów, musów i soków.
Uprawa
Porzeczka Biała Na Pniu może być sadzona w gruncie lub w większej donicy. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, które jest osłonięte od silnego wiatru. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna umiarkowanie wilgotna, o odczynie obojętnym.
Sadząc krzew do donicy, warto pamiętać o jej wymianie co kilka lat na większy i uzupełnieniu nową ziemią. Nie możemy też zapominać o regularnym podlewaniu odmiany, zwłaszcza w okresie suszy.
Ze względu na szczepienie na pniu, w pierwszych latach warto przymocować krzew do palika, ponieważ dzięki temu będzie rosła prosto. Porzeczka Biała Na Pniu jest mało podatna na choroby. Z niskimi temperaturami radzi sobie całkiem nieźle, ale mimo wszystko młode sadzonki lepiej zabezpieczać na zimę.
Krzew w donicy najlepiej przenieść do garażu, piwnicy, czy innego chłodnego miejsca. Jeśli nie dysponujemy takim i musimy zostawić sadzonkę na zewnątrz, to powinniśmy okryć donicę folią bąbelkową lub polarem. W uprawie Porzeczki Białej Na Pniu ważne jest cięcie i zabieg zawsze wykonujemy wczesną wiosną przed rozpoczęciem wegetacji.
Nie musi to być drastyczne cięcie. Wystarczy ograniczyć się do usuwana starych pędów, chorych lub uszkodzonych. Po zakończeniu owocowania przycinamy pędy, na których porzeczka owocowała, ponieważ w ten sposób damy jej czas na wytworzenie nowych pędów.
Zapylacze
Porzeczka Biała Na Pniu jest samopłodna, więc nie wymaga sadzenia w pobliżu innych odmian kwitnących w podobnym terminie.