Porzeczka Czerwona to krzew należący do rodziny agrestowatych, który jest polskim gatunkiem rodzimym. W stanie dzikim występuje na terenie całego kraju. W uprawie także cieszy się sporym powodzeniem, ponieważ owocują obficie przez długie lata i nie jest zbyt wymagające pod względem pielęgnacji.
Dzięki temu, Porzeczka Czerwona nadają się do nasadzenia na profesjonalnej plantacji, w przydomowym ogrodzie lub na działce i to bez względu na jej wielkość.
Charakterystyka krzewu
Porzeczka Czerwona rośnie silnie, tworząc luźny, rozłożysty pokrój. Docelowo krzew owocowy dorasta do 1,5-2 metrów wysokości. Pędy ma wzniesione, sztywne, rozgałęziające się. Liście duże, szerokie, klapowate, zielone, osadzone na sztywnych, krótkich ogonkach.
Porzeczka Czerwona kwitnie wiosną, wydając niewielkie, żółtozielone kwiaty, zebrane po kilkanaście w wiszące grona. W okres owocowania krzew wchodzi szybko, najczęściej w drugim roku po posadzeniu można spodziewać się pierwszych owoców.
Porzeczka Czerwona plonuje obficie, corocznie. Dojrzałość zbiorcza owoców przypada na lipiec.
Owoc
Porzeczka Czerwona rodzi duże owoce, zebrane w gronach. Kształt mają kulisty, skórkę błyszczącą, lekko przezroczystą, początkowo zieloną, a po dojrzeniu czerwoną. Miąższ owoców jest czerwony, jędrny, aromatyczny, w smaku słodko-kwaśny.
Owoce Porzeczki Czerwonej można spożywać na surowo po zerwaniu z krzaczka, ale sprawdzą się też jako dodatek do deserów, ciast i potraw. Można je mrozić, przerabiać na dżemy, kompoty lub musy.
Owoce Porzeczki Czerwonej wykorzystywane są też do produkcji win, soków i nalewek.
Uprawa
Porzeczkę Czerwoną najlepiej umieścić na stanowisku słonecznym, ponieważ to przełoży się na lepsze owocowanie. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, umiarkowanie wilgotna, o odczynie pH lekko kwaśnym. Porzeczka czerwona rzadko kiedy zapada na choroby, jest też wysoce mrozoodporna, więc możemy ją sadzić w dowolnym rejonie Polski.
Krzew owocowy dobrze sobie radzi z suszą, ale i tak lepiej systematycznie podlewać krzew. Możemy też zdecydować się na ściółkowanie, ponieważ w ten sposób nie tylko zapewnimy porzeczce odpowiednią wilgotność, ale też zabezpieczymy ją przed zachwaszczeniem.
Do dobrego owocowania Porzeczka Czerwona wymaga też cięcia. Pierwszy zabieg wykonuje się zaraz po posadzeniu, skracając wszystkie pędy na 2-3 oczkiem nad ziemią. W następnych latach krzew przycinamy w taki sposób, aby pozostało na nim 3-5 najsilniejszych pędów z każdego roku.
Dodatkowo, pędy należy skrócić o połowę długości, ponieważ to sprawi, że krzew wytworzy więcej krótkopędów, na których zawiąże owoce. W późniejszych latach Porzeczka Czerwona będzie wymagać cięcie odmładzającego, które polega na usuwaniu u podstawy wszystkich starszych pędów. Cięcie najlepiej wykonać przed rozpoczęciem wegetacji (w marcu) lub zaraz po owocowaniu.
Zapylacze
Porzeczka Czerwona jest samopłodna, więc nie wymaga obecności innej odmiany porzeczki rosnącej w podobnym terminie.