Porzeczka Czarna jest gatunkiem krzewu owocowego należącego do rodziny agrestowatych. W środowisku naturalnym występuje w wielu krajach Europy (w tym również w Polsce) i Azji.
Jest jednak szeroko rozpowszechniona w uprawie i nie ma co dziwić, ponieważ Porzeczka Czarna rodzi smaczne, ciemne owoce, które są bogate w antyoksydanty i witaminy. Krzew sprawdza się w uprawie profesjonalnej, jak i amatorskiej.
Można zatem sadzić Porzeczkę Czarną na profesjonalnych plantacjach, w przydomowych ogrodach lub na działkach.
Charakterystyka krzewu
Porzeczka Czarna posiada szeroki, rozłożysty pokrój. Ma tendencję do wytwarzania licznych pędów u nasady, które pokrywają ciemnozielone, dłoniaste, 3-5 klapowate liście. Krzew zwykle dorasta do około dwóch metrów wysokości, choć jego wzrost można regulować przez cięcie.
Porzeczka Czarna kwitnie od kwietnia do maja. W okres owocowania wchodzi wcześnie, najczęściej w drugim roku po posadzeniu. Plonuje obficie, regularnie. Jej pędy i owoce są silnie pachnące.
Porzeczka Czarna zazwyczaj zaczyna dojrzewać w drugiej połowie lipca, a czas zbiorów trwa od kilku do kilkunastu dni i zwykle zależy od warunków pogodowych.
Owoc
Porzeczka Czarna rodzi duże owoce, mające nawet do 1,5 cm średnicy. Skórka jest błyszcząca, czarna, pokrytą małą ilością białych kropek. Miąższ owoców jest przezroczysty, soczysty, początkowo kwaśno-słodki, w pełni dojrzałości słodszy, silnie aromatyczny.
Owoce tej odmiany porzeczki można spożywać na surowo i warto to robić, ponieważ są bogate w witaminy (na przykład witaminę C, K i A) i minerały (między innymi żelazo, wapń, potas), które dobroczynnie wpływają na ludzkie zdrowie. Owoce porzeczki można wykorzystać do robienia deserów, ciast i potraw.
Sprawdzają się także w przetwórstwie, w tym przy produkcji dżemów, soków, galaretek i musów. Owoce wykorzystywane są też w produkcji win i nalewek, a także w ziołolecznictwie do produkcji preparatów przeciwzapalnych, moczopędnych i przeciwbakteryjnych.
Uprawa
Porzeczka Czarna dobrze czuje na stanowisku słonecznym, najlepiej na wystawie południowej lub zachodnio-południowej. Wtedy możemy liczyć na słodsze owoce, jak również na to, że kwiaty będą mniej podatne na uszkodzenia przez przymrozki i niskie temperatury.
Gleba powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, zasobna w składniki pokarmowe i umiarkowanie wilgotna. Odczyn gleby lekko kwaśny lub obojętny, oscylujący w granicach 6,0-6,5. Należy wystrzegać się podłoży podmokłych i gliniastych, ponieważ ich Porzeczka Czarna nie toleruje.
W czasie susz i w okresie zawiązywania owoców krzew wymaga regularnego podlewania. Przez cały okres uprawy musimy też usuwać chwasty. W uprawach amatorskich można stosować ściółkę okrywającą, ponieważ ogranicza wyparowywanie wody z gleby i wzrost roślin niepożądanych.
Porzeczka Czarna jest mrozoodporna i rzadko kiedy zapada na choroby, więc nie wymaga stosowania specjalnych środków ochrony. Za to warto pamiętać o przycinaniu, a pierwsze cięcie wykonuje się już po posadzeniu, pozostawiając około 3 pąki. W kolejnych latach trzeba usuwać uszkodzone gałązki, chore oraz stare.
Zapylacze
Porzeczka Czarna jest samopylna, więc do dobrego owocowania nie wymaga obecności innych odmian porzeczki kwitnących w podobnym terminie.