Mini Wiśnia Piemont jest karłową odmianą wiśni, która rodzi smaczne owoce i spełnia funkcję dekoracyjną. Nadaje się do uprawy w gruncie lub w donicy, więc to od nas zależy, gdzie zostanie umieszczona.
Może stanowić dobry dodatek do naszych przydomowych ogródków lub działek rekreacyjnych. Jednak Mini Wiśnia Piemont sprawdzi się też w uprawie doniczkowej na balkonie lub tarasie.
Charakterystyka drzewa
Mini Wiśnia Piemont rośnie powoli, tworząc zwartą, kulistą koronę. Finalnie dorasta do około 1,5- 2 metrów wysokości. Drzewko kwitnie wiosną, pokrywając się bardzo ozdobnymi kwiatami.
Bardzo ozdobnie wygląda też w późniejszych etapach, aż do samej jesieni, więc takie drzewko uprawiane w donicy, może stanowić dobrą alternatywę dla drzewek ozdobnych.
W okres owocowania wchodzi bardzo szybko, bo już w drugim roku od posadzenia możemy spodziewać się pierwszych zbiorów. Mini Wiśnia Piemont plonuje obficie, corocznie. Dojrzałość zbiorcza owoców przypada na lipiec.
Owoc
Mini Wiśnia Piemont daje średniej wielkości owoce. Skórkę mają czerwoną, w pełni dojrzałości kolor staje się bardziej intensywny. Miąższ pyszny, w smaku trochę słodko-kwaśne.
Owoce w żaden sposób nie różnią się od owoców drzew wysokich, więc możemy je spożywać na surowo po zerwaniu z drzewa, dodawać do deserów, ciast, czy różnych potraw. Doskonale sprawdzą się przy wyrobie dżemów, kompotów oraz soków.
Pewną partię wiśni warto też zamrozić, by na dłużej zachować smaki lata.
Uprawa
Mini Wiśnia Piemont może być uprawiana w gruncie lub w donicy. Najlepiej zapewnić jej słoneczne stanowisko, choć w lekkim półcieniu również sobie poradzi. Gleba powinna być żyzna piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna, z pH lekko kwaśnym, umiarkowanie wilgotna.
Sadząc drzewko do donicy, należy mu zapewnić drenaż, a także pamiętać o wymianie pojemnika na większy po kilku latach i uzupełnieniu go świeżą ziemią. Mini Wiśnia Piemont wymaga nawożenia od wiosny do lipca nawozami mineralnymi, obornikiem lub biohumusem.
Nie możemy też zapomnieć o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w okresie suszy, ale nie wolno dopuścić do przelania. Mini Wiśnia Piemont raczej dobrze znosi mrozy, choć na zimę lepiej zabezpieczać młodą sadzonkę w gruncie.
Drzewko w donicy również wymaga zabezpieczenia, więc najlepiej przenieść je do garażu, piwnicy lub innego budynku gospodarczego. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to należy przykryć donicę folią bąbelkową lub polarem, zaś część nadziemną okryć agrotkaniną.
Mini Wiśnia Piemont nie jest podatna na choroby, więc nie wymaga stosowania specjalnych środków ochrony i sprawdzi się w uprawie ekologicznej. Nie wymaga też cięcia, choć warto korygować rozrost długich pędów. Na bieżąco warto też usuwać chore i uszkodzone gałązki.
Zapylacze
Mini Wiśnia Piemont jest samopylna, więc do dobrego owocowania nie wymaga obecności innych odmian wiśni kwitnących w podobnym terminie.