Nektaryna Harblaze to odmiana kanadyjska wyhodowana w 1973 roku przez REC Layne. Została wyselekcjonowana w Harrow (Ontario) z krzyżówki Nektaryny Stark Delicious i Nektaryny Hardired.
Do uprawy wprowadzono ją 1989 roku i bardzo szybko zyskała uznanie w wielu różnych krajach, w tym na przykład w Stanach Zjednoczonych, na obszarach Francji, Hiszpanii, Włoch, czy nawet Afryki Południowej.
W Polsce także cieszy się sporym powodzeniem i nie ma co się dziwić, ponieważ drzewo nie sprawia trudności w uprawie i rodzi smaczne owoce, a takie przecież lubimy.
Nektaryna Harblaze będzie idealną odmianą do przydomowego ogrodu, na działkę lub do sadu towarowego.
Charakterystyka drzewa
Drzewo Nektaryny Harblaze rośnie średnio silnie, tworząc wzniosłą koronę o lancetowatych, błyszczących liściach. Docelowo Nektaryna Harblaze może osiągać wysokość w granicach 3,5-4,5 metra. Kwitnie średnio wcześnie, najczęściej w kwietniu, choć może się to zmienić w zależności od pogody w danym roku.
W czasie kwitnienia gałązki pokrywają się dużymi kwiatami w kolorze różowym, które przykuwają wzrok. Nektaryna Harblaze plonuje bardzo dobrze i regularnie, więc czasami trzeba przerzedzać zawiązki. Dojrzałość zbiorcza owoców przypada na połowę sierpnia.
Owoc
Nektaryna Harblaze rodzi średniej wielkości lub duże owoce, a ich średnia masa to 100-160 gramów. Czasami owoce są jeszcze większe i w najlepszym przypadku masa pojedynczego owocu może sięgać nawet około 200 gramów. Kształt mają owalny i regularny.
Skórka owoców jest bez omszenia, żółta z karminowoczerwonym, intensywnym rumieńcem. Miąższ jest żółty, zwięzły, soczysty, w smaku słodko-kwaskowaty. Pestka jest średnie wielkości lub duża, wydłużona, pękata, dobrze odchodzi od miąższu.
Owoce są pyszne i zawierają w sobie wiele cennych składników odżywczych, witamin, czy minerałów, więc warto spożywać je na surowo. Sprawdzą się także jako dodatek do ciast, deserów, czy potraw. Można przetwarzać je na dżemy, kompoty, musy lub soki.
Uprawa
Nektaryna Harblaze preferuje ciepłe i słoneczne stanowisko, najlepiej spokojne i osłonięte od wiatru. Ziemia powinna być żyzna, średnio wilgotna, próchnicza, o odczynie kwaśnym, obojętnym lub zasadowym. Jeśli gleba jest zbyt słaba lub piaszczysta, to przed posadzeniem drzewka należy ją wzbogacić.
Nektaryna Harblaze jest średnio odporna na mróz, więc młode sadzonki lepiej osłaniać na zimę. Poza tym wymaga też regularnego przycinania, a pierwszy zabieg powinno się wykonać już wiosną, nawet po bezpośrednim posadzeniu.
Jeśli sadzonka została umieszczona w gruncie na jesieni, to z pierwszym cięciem czekamy do najbliższej wiosny, a sam zabieg powinien obejmować skrócenie przewodnika i gałęzi.
W późniejszych latach cięcie wykonuje się latem i wiąże się z usuwaniem wszystkich jednorocznych pędów, bo więcej na nich już owoce się nie pojawią.
Zapylacze
Nektaryna Harblaze jest samopylna.