Nektaryna Płaska Flateryna to odmiana należąca do grupy płaskoowocowych gatunków. Na rynku jest niewiele odmian z tej grupy, więc warto wyróżnić się na tle innych sadowników lub sąsiadów i posadzić tę nowinkę u siebie.
Na pewno sprawdzi się w przydomowym ogrodzie lub na działce. Jednak nic nie stoi też na przeszkodzie, by drzewo owocowe wykorzystać w sadzie towarowym.
Charakterystyka drzewa
Drzewo Nektarynki Płaska Flateryna rośnie średnio silnie, tworząc rozłożystą koronę. Docelowo osiąga od trzech do nawet pięciu metrów wysokości. Kwitnie jeszcze przed rozwojem liści, pokrywając gałązki pięknymi, różowymi kwiatami.
Nektaryna Płaska Flateryna jest bardzo plenna, więc daje dobre zbiory każdego sezon. Pierwsze owoce można zebrać zwykle w drugim lub trzecim roku od posadzenia. Czas zbiorów przypada na połowę sierpnia.
Owoc
Nektaryna Płaska Flateryna rodzi średniej wielkości owoce o średnicy 5-6 cm. Kształt mają spłaszczony, skórkę pomarańczową, pokrytą w dużej części intensywnie czerwonym rumieńcem. Jest ona cienka, gładka, lśniąca i bez meszku.
Miąższ owoców jest żółty, słodki, aromatyczny i bardzo przyjemny w smaku. Pestka jest niewielka, łatwo odchodzi od owocu. Owoce są skarbnicą witamin, minerałów i składników odżywczych, więc warto je spożywać na surowo.
Sprawdzą się także jako dodatek do ciast, deserów, czy innych potraw. Owoce odmiany Płaska Flateryna znalazły zastosowanie w przetwórstwie, zwłaszcza przy produkcji dżemów, kompotów, soków, czy musów.
Uprawa
Dla Nektaryny Płaska Flateryna najlepiej sprawdza się ciepłe i słoneczne stanowisko, które jest osłonięte od wiatru. Gleba powinna być lżejsza, żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, o pH lekko kwaśnym. Warto wystrzegać się ciężkich i zlewnych gleb, jak również podmokłych i nieprzepuszczalnych, ponieważ takich Nektaryna Płaska Flateryna nie toleruje.
W uprawie kluczowe znaczenie ma nawożenie i regularne nawadnianie, zwłaszcza w momencie, gdy drzewo zawiązuje owoce. Jest to odmiana o dobrej wytrzymałości na chłód, ale swoją odporność buduje z czasem, więc przez pierwsze lata wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na zimę.
Dodatkowo, trzeba też pamiętać o regularnym przycinaniu, a pierwszy zabieg powinno wykonać się wiosną, nawet po posadzeniu. Jeśli do nasadzenia doszło jesienią, to z cięciem czekamy do najbliższej wiosny i powinno opierać się na przycięciu dłuższych gałęzi o 1/3 ich długości oraz przewodnika na wysokości około 40 cm nad ostatnim pędem.
W kolejnych latach trzeba usuwać pędy zniszczone, chore, lub uszkodzone. Nie pomijamy również pędów rosnących do środka korony lub zbyt nisko. Zabiegi najlepiej przeprowadzać w pogodne dni.
Zapylacze
Nektaryna Płaska Flateryna jest samopylna, więc nie musimy sadzić w jej pobliżu odmian kwitnących w podobnym czasie.