Nektaryna Durbin to odmiana pochodzenia amerykańskiego, która cieszy się sporym powodzeniem w Polsce. Jest to najwcześniejsza odmiana w naszym kraju, która w dodatku jest niewymagająca i rodzi pyszne owoce.
Idealna do każdego sadu towarowego, przydomowego ogrodu lub na działkę.
Charakterystyka drzewa
Drzewo owocowe rośnie średnio silnie, tworząc koronę kulistą. Docelowo drzewo osiąga około 4-5 metrów wysokości. Kwitnie wiosną i wówczas gałązki pokrywają się różowymi kwiatami o dość regularnej wielkości. Jest to odmiana bardzo plenna, która owocuje regularnie i obficie.
Z tego powodu zaleca się przerzedzać nadmiar zawiązków. Dojrzewa na początku sierpnia, więc aktualnie Nektaryna Durbin jest odmianą najwcześniej dostępna w Polsce.
Owoc
Nektaryna Durbin rodzi bardzo duże owoce, a ich masa może sięgać nawet 100-120 gramów. Kształt mają kulisty, skórkę żółtą z intensywnie czerwonym rumieńcem. Miąższ owoców jest żółty, słodko-kwaśny, bardzo soczysty i pyszny. Pestka dobrze odchodzi od miąższu.
Owoce nadają się do bezpośredniej konsumpcji, ale bardzo dobrze smakują też w sałatkach owocowych, deserach, ciastach, czy w innych potrawach. Jeśli chcemy zatrzymać smaki lata na dłużej, to można partię owoców zamrozić lub przerobić na dżemy, kompoty lub musy.
Z owoców odmiany Durbin wychodzą też pyszne likiery, czy galaretki.
Uprawa
Nektaryna Durbin najlepiej czuje się na ciepłym i słonecznym stanowisku, które jest ciche i osłonięte od wiatru (na przykład przy ścianie budynku). Wymagania glebowe nie są wybitnie wygórowane, ponieważ odmiana będzie rosła na przeciętnej glebie ogrodowej wzbogaconej w kompost, czy nawet na piaszczysto-gliniastej, o ile będzie umiarkowanie wilgotna.
Nektaryna Durbin jest mało podatna na choroby i wysoce odporna na mróz, ale mimo wszystko w pierwszych latach lepiej ją zabezpieczać przed zimą. Poza tym trzeba też pamiętać o przycinaniu drzewka owocowego. Pierwsze cięcie wykonuje się wiosną, nawet po zasadzeniu.
Jeśli nasadzenia dokonujemy jesienią, to z cięciem trzeba poczekać do najbliższej wiosny i powinno objąć skrócenie przewodnika o połowę i pędów bocznych o 1/3. Jeśli sadzonka jest nierozgałęziona, to skracamy ją do około 80 cm.
Przez kolejne lata formujemy koronę, a gdy drzewo zacznie owocować, to po zbiorach wykonujemy cięcie przeświecające, które polega na wycinaniu pędów krzyżujących się, rosnących do środka, starych, chorych lub uszkodzonych.
Przycinanie najlepiej wykonywać w pogodny dzień, a większe rany smarować maścią ogrodniczą.
Zapylacze
Nektaryna Durbin jest samopylna, więc nie wymaga sadzenia innych odmian o podobnym terminie kwitnienia. To dobra wiadomość głównie dla tych, którzy mają małą przestrzeń lub nie chcą sadzić dwóch odmian nektaryn.