Brzoskwinia Harbinger to wczesna, deserowa odmiana pochodząca z Kanady. Została wyselekcjonowana w 1999 roku jako krzyżówka Cherry Red, Jerseyland i May Flower.
Drzewo ujawnia wysoką mrozoodporność i daje pyszne owoce, które warto mieć w swoim przydomowym ogrodzie, na działce, czy nawet w sadzie towarowym.
Charakterystyka drzewa
Drzewo owoce rośnie stosunkowo intensywnie, tworząc kulistą i dosyć rozłożystą koronę. Docelowo Brzoskwinia Harbinger może osiągać około 3,5-4,5 metrów wysokości. Kwitnie średnio wcześnie, bo już w kwietniu i wtedy gałązki pokrywają się różowymi kwiatami.
Brzoskwinia Harbinger owocuje obficie, każdego roku. Dojrzałość zbiorcza owoców przypada na drugą połowę lipca, czasami na początek sierpnia i zwykle zależy od pogody odnotowanej w danym roku wegetacyjnym.
Owoc
Brzoskwinia Harbinger rodzi średniej wielkości owoce, które ważą około 80-100 gramów. Kształt mają kulisto-owalny, skórkę jasnopomarańczową, która pokrywa się rozmytym rumieńcem o ciemnoczerwonej barwie. Miąższ jest jasny, bliski odcieniem do pomarańczowego, soczysty, smaczny i bardzo słodki.
Pestka dobrze oddziela się od miąższu. Owoce odmiany Harbinger są pyszne, więc warto je spożywać na surowo, dodawać do różnego typu deserów, ciast, czy potraw. Powszechnie znajdują też zastosowanie przy produkcji rozmaitych przetworów, w tym na przykład dżemów, kompotów, czy musów.
Uprawa
Brzoskwinia Harbinger dobrze rośnie na ciepłym i słonecznym stanowisku. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, z odczynem kwasowości zbliżonym do obojętnego lub lekko obojętnego.
Brzoskwinia Harbinger wykazuje umiarkowaną podatność na większość chorób, a w pełnej dojrzałości nie ulega uszkodzeniom nawet przy bardzo srogich zimach. Młode sadzonki lepiej jednak zabezpieczać na okres zimy. W uprawie tej odmiany ważne jest także regularne przycinanie, jak zresztą u większości drzew owocowych.
Pierwsze cięcie wykonuje się wiosną, nawet po bezpośrednim umieszczeniu sadzonki w gruncie. Jeśli do nasadzenia doszło jesienią, to z pierwszym zabiegiem trzeba wstrzymać się do następnej wiosny. Wówczas skracamy przewodnik o połowę i pędy boczne o 1/3 długości.
Sadzonki bez rozgałęzienia skracamy do około 80 cm. Przez kolejne 2-3 lata trzeba będzie formować koronę, a gdy drzewko zaczyna owocować, to po zbiorach należy prześwietlać drzewo. Wycinamy zatem pędy krzyżujące się, rosnące do środka, stare, uszkodzone lub chore.
Cięcie zawsze trzeba wykonywać w pogodne dni, a większe rany zabezpieczać maścią ogrodniczą starsze drzewa wymagają także cięcia odmładzającego, które sprawi, że nie będzie rosło zbyt wysoko. W ten sposób również zbiór będzie o wiele łatwiejszy.
Zapylacze
Harbinger jest odmianą samopylną, więc może stanowić jedyne drzewko brzoskwini w naszym ogrodzie lub na działce.