Brzoskwinia Redhaven to odmiana pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, która została wyselekcjonowana w 1930 roku przez Stanleya Johnsona z odmian Halehaven i Kalhaven. Do uprawy wprowadzona kilka lat później, bo już w 1940 roku.
Obecnie Brzoskwinia Redhaven cieszy się popularnością nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w wielu innych krajach, w tym również w Polsce. Polecana jest do sadów towarowych, przydomowych ogrodów, jak i na działkę.
Charakterystyka drzewa
Drzewo Brzoskwini Redhaven rośnie silnie, osiągając do około czterech metrów wysokości. Tworzy silnie zagęszczoną, kulistą koronę, więc warto przycinać drzewko. Brzoskwinia Redhaven kwitnie w średnim terminie, pokrywając gałązki małymi, dzwonkowatymi kwiatami w kolorze różowym, które są gęsto osadzone na pędach.
Drzewo w okres owocowania wchodzi bardzo wcześnie, bo już w drugim roku od posadzenia można spodziewać się pierwszych zbiorów. Brzoskwinia Redhaven owocuje regularnie i obficie. Dojrzałość zbiorcza owoców przypada na sierpień, lecz z racji tego, że odmiana nie owocuje równomiernie, to zbioru należy dokonywać kilkukrotnie.
Owoc
Owoce Brzoskwini Redhaven najczęściej są duże i ważą około 180 gramów. Kształt mają kulisty, regularny, o powierzchni lekko guzowatej. Czasem mają też mały czubek. Skórka owoców jest umiarkowanie omszona, złocistożółta, obmyta jaskrawoczerwonym, marmurkowym i kropkowanym rumieńcem, który pokrywa jego sporą część.
Miąższ jest żółtopomarańczowy z czerwonymi smugami przy pestce, słabo włóknisty, mięsisty. W smaku owoce są bardzo soczyste, orzeźwiające, słodko-kwaskowate. Aromat mają korzenny. Pestka jest średniej wielkości, owalna, beżowo-brązowo, dobrze odchodzi od miąższu.
Owoce odmiany Redhaven można spożywać na surowo, dodawać do ciast, deserów oraz różnych potraw. Nadaje się także na kompoty, dżemy, musy, czy nawet na soki.
Uprawa
Brzoskwinia Redhaven preferuje ciepłe i słoneczne stanowisko. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, próchnicza. Przed posadzeniem drzewka trzeba ziemię przekopać i odchwaścić. Brzoskwinia Redhaven wykazuje dobrą odporność na choroby i mróz, ale młode sadzonki warto zabezpieczać na zimę.
Poza tym, trzeba też pamiętać o przycinaniu drzewka, ponieważ dzięki temu zabiegowi można nie tylko uformować koronę, ale również zapewnić dobre nasłonecznienie owocom i ułatwić sobie ich zbiór.
Pierwsze cięcie wykonuje się po posadzeniu i wówczas trzeba skrócić drzewko do wysokości nieprzekraczającej 1m. Pędy boczne skracamy na 2/3 długości. W kolejnych latach trzeba usuwać te pędy, na których drzewo owocowało w roku ubiegłych.
Jeśli się tego zaniedba, to drzewo będzie rodzić owoce na obrzeżach korony. Poza tym trzeba też usuwać stare pędy, chore, suche lub uszkodzone. Każdy taki zabieg warto wykonywać w pogodny dzień, a powstałe rany zabezpieczać maścią ogrodniczą.
Zapylacze
Redhaven jest odmianą samopylną, więc nie potrzebuje w swoim sąsiedztwie innych odmian brzoskwiń, które kwitną w podobnym terminie.