Harrow Beauty to najpóźniejsza odmiana brzoskwini, która pochodzi z Kanady. Została wyselekcjonowana z krzyżówki odmian Harken i Cresthaven przez Harrow Breeding Station w 1978r. w Ontario. W Polsce znana jest od 1995 roku i widać, że jej popularność nie słabnie.
Nic jednak w tym dziwnego, ponieważ mamy do czynienia z odmianą o atrakcyjnych i smacznych owocach, która nadaje się na rynek przetwórczy oraz do uprawy amatorskiej. Brzoskwinia Harrow Beauty sprawdzi się w przydomowym ogrodzie, na działce, czy w sadzie towarowym.
Charakterystyka drzewa
Drzewo odmiany Harrow Beauty rośnie średnio silnie, osiągając do około czterech metrów wysokości. Koronę tworzy wzniosłą, średnio zagęszczoną. Liście mają kształt szeroko-lancetowaty, lekko piłkowane na brzegach.
Brzoskwinia Harrow Beauty kwitnie w kwietniu, pokrywając gałęzie pięknymi, różowymi kwiatami. W okres owocowania drzewo wchodzi wcześnie, bo już w drugim roku od posadzenia. Daje obfite plony każdego roku, a dojrzałość zbiorcza owoców przypada na początek września.
Aby jednak otrzymać dobrej jakości i wielkości owoce, zaleca się ręczne przerzedzanie zawiązków.
Owoc
Brzoskwinia Harrow Beauty rodzi owoce o średniej wielkości, których masa waha się w granicach 100-150 gramów. Kształt mają okrągły, spłaszczony. Skórkę mają omszoną, żółtą z karminowym rumieńcem. Miąższ owoców jest żółty, soczysty, bardzo słodki i pachnący.
Pestka jest mała i dobrze oddziela się od miąższu. Owoce odmiany Harrow Beauty można spożywać na surowo po zerwaniu z drzewa, dodawać do deserów, ciast i potraw. Sprawdzają się także w przetwórstwie, zwłaszcza przy wyrobie dżemów, soków, czy kompotów.
Uprawa
Brzoskwinia Harrow Beauty preferuje stanowisko ciepłe i słoneczne, osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna, piaszczysto-gliniasta o pH lekko kwaśnym. Drzewko nie lubi zastoisk mrozowych, ani też podmokłych terenów, więc takich miejsc lepiej się wystrzegać.
Brzoskwinia Harrow Beauty wykazuje dobrą odporność na mróz i choroby, więc jej uprawa nie będzie trudna nawet dla amatorów. Za to trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu drzewka, a pierwszy zabieg ma na celu przywrócenie równowagi pomiędzy częścią nadziemną a podziemną i ułatwienie przyjęcia się na nowym stanowisku.
Wykonuje się go wiosną, nawet po bezpośrednim nasadzeniu drzewka. Jeśli sadzonkę umieściliśmy w gruncie jesienią, to z pierwszym cięciem trzeba poczekać do najbliższej wiosny i powinno opierać się na skróceniu przewodnika do wysokości 100 cm, a bocznych pędów o 1/3 długości.
W kolejnych latach trzeba usuwać te pędy, które owocowały w poprzednim sezonie. Poza tym wycinać trzeba również te pędy, które zbyt mocno zagęszczają koronę, są chore, suche lub połamane.
Zapylacze
Brzoskwinia Harrow Beauty jest samopylna, więc do dobrego owocowania nie wymaga obecności innych odmian kwitnących w podobnym terminie.