Brzoskwinia Harnaś jest wczesną, kanadyjską odmianą, która została wyselekcjonowana w Harrow Ontario. Obecnie należy do najczęściej uprawianych drzew brzoskwiniowych w Polsce i wynika to w dużej mierze z tego, że odmiana rodzi pyszne owoce i jest stosunkowo prosta w utrzymaniu.
Dzięki temu Brzoskwinia Harnaś sprawdzi się jednakowo w sadzie towarowym, przydomowym ogrodzie oraz na działce.
Charakterystyka drzewa
Drzewo Brzoskwini Harnaś rośnie silnie, tworząc wzniosłą, silnie zagęszczoną koronę z dużą ilością pędów, na których każdego roku pojawia się wiele owoców. Docelowo drzewko może osiągnąć około czterech metrów wysokości.
Brzoskwinia Harnaś w okres kwitnienia wchodzi w kwietniu i wtedy rodzi piękne, różowe kwiaty o dzwonkowatej formie, które w lipcu przekształcają się w deserowe owoce.
Dokładny termin zbiorów zależy jednak od stanowiska, na którym brzoskwinia została umieszczona, jak również od aktualnych warunków pogodowych.
Owoc
Brzoskwinia Harnaś rodzi umiarkowanie duże owoce, których masa oscyluje w granicach 100-130 gramów. Kształt mają ładny, kulisty. Skórka jest żółta, z dużym rumieńcem, omszona. Miąższ jest żółty, w smaku słodko-kwaskowaty.
Pestka jest dość duża, ale dobrze oddziela się od miąższu. Owoce Brzoskwini Harnaś można jeść na surowo i warto to robić, ponieważ pomogą nam dostarczyć do organizmu cennych składników. Jednak owoce stanowią też cenny składnik deserów, ciast, sałatek, czy innych potraw.
Z owoców można też robić dżemy, kompoty, musy, czy nawet soki. Brzoskwinie dobrze znoszą transport i przechowywanie, więc zbiory można przeznaczyć też na handel.
Uprawa
Brzoskwinia Harnaś preferuje ciepłe i słoneczne stanowisko, najlepiej osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna, umiarkowanie wilgotna, próchnicza, o odczynie lekko kwaśnym oscylujących w granicach 5,6-6,5 pH.
Brzoskwinia Harnaś dobrze znosi mrozy, ale mimo wszystko warto pomyśleć o zabezpieczeniu drzewka przed zimą. Na choroby jest średnio wrażliwa, więc najczęściej nie wymaga specjalnych zabiegów.
Za to trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu, a pierwsze powinno wykonać się wiosną, nawet po bezpośrednim posadzeniu. Jeśli do nasadzenia doszło jesienią, to z takim zabiegiem trzeba poczekać do najbliższej wiosny.
Wówczas musimy wybrać pęd, który będzie przewodnikiem, a konkurujące z nim przyrosty wyciąć, pozostałe przygiąć do położenia poziomego. Pędy boczne skracamy o 1/3 długości, ponieważ to sprawi, że drzewko zacznie wytwarzać rozgałęzienia.
Jeśli będziemy chcieli mieć niskie drzewko, to po roku lub dwóch możemy pozbyć się przewodnika, co sprawi, że korona się otworzy i ułatwimy w ten sposób dostęp światła do jej środka.
Zapylacze
Brzoskwinia Harnaś jest samopylna, więc do dobrego owocowania nie wymaga posadzenia innych odmian w pobliżu, które kwitną w tym samym terminie.