Jabłoń James Grive to odmiana angielska, która jest siewką odmiany Potta. Swoją nazwę zawdzięcza J. Grieve, ponieważ to on ją wyhodował. Jabłoń James Grive do uprawy wprowadzono około 1880 roku i do tej pory cieszy się sporą popularnością w wielu krajach, w tym również w Polsce.
Jabłoń James Grive polecana jest do nasadzeń w sadach towarowych, przydomowych ogrodach oraz na działkach.
Charakterystyka drzewa
Drzewo owocowe rośnie raczej słabo, tworząc niedużą, kulistą koronę, średnio zagęszczoną. Dużym atutem jest rozłożystość konarów, które odchodzą od przewodnika pod szerokim kątem. Jabłoń James Grive kwitnie średnio wcześnie, pokrywając gałązki kwiatami biało-różowymi.
Pąki kwiatowe i kwiaty są rzadko uszkadzane przez mróz. Odmiana wcześnie wchodzi w okres owocowania. Owocuje raczej umiarkowanie, corocznie, zwłaszcza na podkładkach karłowych i półkarłowych.
W latach bardzo obfitego owocowania trzeba przerzedzać zawiązki, a jeśli się tego zaniecha to owoce będą drobne. Dojrzałość zbiorcza owoców przypada pok koniec sierpnia, ale nie dojrzewają równomiernie, więc zbiór trwa nawet do połowy września.
Owoc
Jabłoń James Grive rodzi zazwyczaj średniej wielkości lub duże owoce. Kształt mają stożkowato-kulisty, skórkę żółtą, pokrytą paskowym rumieńcem w kolorach czerwonym, różowym i pomarańczowym.
Miąższ owoców jest kremowy, suchy, soczysty, kwaskowato-słodki, nieco korzenny, z delikatnym aromatem. W pełnej dojrzałości owoce są przepyszne i warto je chrupać bezpośrednio po zerwaniu z drzewa. Sprawdzą się jako dodatek do deserów, ciast i potraw.
Owoce można też przerabiać na soki pitne, przeciery, koncentraty, czy na inne przetwory.
Uprawa
Dla Jabłoni James Grive odpowiednie będzie dobrze oświetlone, słoneczne stanowisko bez zastoisk mrozowych. Gleba powinna być piaszczysto-gliniasta lub lessowa, żyzna, umiarkowanie wilgotna, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Odmiana dobrze znosi mrozy, ale młodą sadzonkę lepiej zabezpieczać na zimę. Ma też dobrą odporność na choroby, w tym na choroby kory, mączniaka i parcha. Jabłoń James Grive, jak praktycznie wszystkie drzewa owocowe, wymaga przycinania.
Pierwsze wiosenne cięcie wykonujemy u młodej sadzonki, nawet po posadzeniu. Jeśli do nasadzenia doszło jesienią, to z cięciem czekamy do najbliższej wiosny. Wówczas skracamy pędy boczne o 1/3 długości oraz przewodnik do wysokości 40 cm ponad najwyższą gałązką.
Ponadto, wycinamy wszystkie gałązki i odrosty korzeniowe do wysokości 50 cm od ziemi. Sadzonkę nierozgałęzioną skracamy na wysokości około 80 cm. W kolejnych latach formujemy koronę i prześwietlamy. Cięcie jabłoni wykonujemy pod koniec lutego.
Usuwamy wtedy wszystkie chore i uszkodzone pędy, większość wilków, czy pędy krzyżujące się, rosnące do środka lub zbyt zagęszczone. Rany po cięciu warto posmarować maścią ogrodniczą.
Zapylacze
Jabłoń James Grive do dobrego owocowania wymaga obecności innej odmiany jabłoni. Co ważne, musi ona kwitnąć w podobnym terminie. Przykładowe zapylacze dla Jabłoni James Grive to Koksa Pomarańczowa, Jonatan, Spartan, Boiken, Lobo, Cortland lub Oliwka Żółta.