Jabłoń Rubin to czeska, zimowa odmiana, która jest krzyżówką Lord Lambourne i Golden Delicious. Odnalazł ją Otto Lauda w 1960 roku. W Polsce jest znana od lat trzydziestych, ale na szerszą skalę zaczęto ją uprawiać w latach dziewięćdziesiątych.
Jabłoń Rubin idealnie sprawdza się w sadach towarowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by posadzić drzewko w swoim przydomowym ogrodzie lub na działce.
Charakterystyka drzewa
Drzewo owocowe początkowo rośnie dość silnie, lecz po wejściu w owocowanie jego wzrost spowalnia. Koronę tworzy dużą, kulistą, nieco zagęszczoną, ze zwisającymi bocznymi pędami u starszych drzew.
Jabłoń Rubin kwitnie, w zależności od pogody, na koniec kwietnia lub w maju. Owocowanie rozpoczyna dość późno, najczęściej w czwartym roku po posadzeniu. Drzewo owocuje średnio obficie, ale regularnie, głównie na długopędach, choć na nielicznych krótkopędach także zawiązuje owoce.
Dojrzałość zbiorcza przypada na pierwszą dekadę października, lecz warto poczekać parę tygodni dłużej, ponieważ wtedy owoce nabiorą odpowiedniej słodyczy.
Owoc
Jabłoń Rubin rodzi duże lub bardzo owoce, które mogą ważyć około 160-230 gramów. Kształt mają stożkowaty, szeroki. Skórka jest czerwona, lśniąca, z charakterystycznymi żółtymi przetchlinkami.
Miąższ jest żółtawy, kruchy, delikatny, słodko-winny, bardzo soczysty, lekko aromatyczny. Owoce tej odmiany można spożywać na surowo, dodawać do deserów, ciast i różnych potraw. Sprawdzają się też w przetwórstwie, w tym na przykład przy wyrobie soków, dżemów, czy konfitur.
Uprawa
Jabłoń Rubin dobrze czuje się na ciepłym i słonecznym stanowisku. Gleba powinna być żyzna o odczynie pH w przedziale 6,2-6,7. Odmiana jest dość odporna na niskie temperatury, ale mimo wszystko lepiej zabezpieczać młode sadzonki na zimę przez pierwsze lata.
Jabłoń Rubin jest średnio wrażliwa na parcha i dość wrażliwa na mącznika, więc lepiej zachować ostrożność. W uprawie tej odmiany ważne jest też regularne przycinanie drzewa, choć nie musi być silne, bo wtedy może się ogołacać.
Pierwszy zabieg wykonuje się wiosną, nawet po posadzeniu. Sadząc drzewo jesienią, z cięciem czekamy do najbliższej wiosny. Sam zabieg powinien objąć skrócenie przewodnika do około 70 cm i pędów bocznych o 1/2 ich długości.
W kolejnych latach trzeba formować koronę, wycinać pędy rosnące do środka oraz wilki. Usuwać należy też pędy uszkodzone, chore lub stare.
Zapylacze
Jabłoń Rubin jest obcopylna, więc do dobrego owocowania wymaga obecności innej odmiany jabłoni kwitnącej w tym samym czasie. Dla Rubina dobrym zapylaczem będzie Jabłoń Szampion, Jonagold, Idared, Golden Delicious, Jonatan, czy Melrose.