Jabłoń Lobo to siewka odmiany McIntosh, która powstała około 1900 roku w Kanadzie. Ceniona jest w wielu różnych krajach, w tym na przykład w Stanach Zjednoczonych, czy w Finlandii. W Polsce jest znana i chętnie uprawiana od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
Jabłoń Lobo polecana się głównie do sadów towarowych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by odmianę wykorzystać na swojej działce, czy w przydomowym ogrodzie.
Charakterystyka drzewa
Drzewo owocowe rośnie silnie lub bardzo silnie. Koronę kreuje niezbyt zagęszczoną, luźną i rozłożystą o kulistym kształcie, która ma proste i raczej sztywne przyrosty. Jabłoń Lobo kwitnie średnio wcześnie, wydając na świat piękne kwiaty w kolorze biało-różowym.
Drzewo w okres owocowania wchodzi wcześnie lub średnio wcześnie. Młodsze drzewa owocują corocznie i obficie. Starsze niestety są dość kapryśne i mają tendencję do przemiennego owocowania. Aby poprawić regularność owocowania, trzeba przerzedzać zawiązki.
Dojrzałość zbiorcza owoców przypada na wrzesień.
Owoc
Jabłoń Lobo daje średniej wielkości lub duże owoce. Kształt mają kulisty, lekko spłaszczony, ale czasami też stożkowaty, nieco żebrowany. Skórka owoców jest żółto-zielona, obmyta rumieńcem w kolorze czerwonym i pokryta naturalnym woskiem.
Miąższ jest jasny, soczysty, słodki, ale też lekko kwaśny i odświeżający. Owoce Lobo są bogate w kwasy, pektyny oraz witaminę C, więc warto spożywać je na surowo, dodawać do deserów, ciast i potraw. Nadają się też na przetwory, w tym na przykład na kompoty i musy.
Uprawa
Jabłoń Lobo powinna być sadzona na ciepłym i słonecznym stanowisku. Optymalna gleba jest piaszczysto-gliniasta, średnio wilgotna, lekko kwaśna o odczynie pH 6,2-6,7. Jabłoń Lobo dobrze znosi mrozy, ale młode drzewko lepiej zabezpieczać na zimę.
Odmiana rzadko choruje, choć warto uważać na parcha. Poza tym trzeba też pamiętać o przycinaniu drzewa, ponieważ taki zabieg pozwala utrzymać Jabłoń Lobo w dobrej kondycji i zapewnia dobre plonowanie. Pierwszy zabieg wykonuje się wiosną, nawet po posadzeniu.
Jeśli do nasadzenia doszło jesienią, to z cięciem czekamy do najbliższej wiosny. Wówczas skracamy pędy boczne o 1/3 długości i przewodnik na wysokości 40 cm nad ostatnim pędów. Drzewko nierozgałęzione ucinamy na wysokości 70-90 cm.
W następnych latach formujemy koronę, a także przeprowadzamy cięcie prześwietlające, formujące i odmładzające. Trzeba też przycinać wilki, usuwać chore pędy, uschnięte i uszkodzone.
Zapylacze
Jabłoń Lobo jest obcopylna, więc do dobrego owocowania wymaga obecności innej odmiany, która kwitnie w tym samym czasie. Jako zapylacz sprawdzi się Jabłoń McIntosh, Lodel, Cortland, Gloster, Jonathan, Golden Delicious lub Red Delicious.