Jabłoń Golden Delicious to amerykańska odmiana, która została znaleziona w 1890 roku przez A H Mullins w Westvirginia. Jest siewką o nieznanym rodowodzie. W 1916 roku została wprowadzona do uprawy i szybko zyskała popularność w wielu krajach.
W Polsce odmiana znana jest od 1976 roku i polecana do nasadzeń w sadach towarowych, przydomowych ogrodach oraz na działkach.
Charakterystyka drzewa
Drzewo Jabłoni Golden Delicious w pierwszych latach po posadzeniu rośnie silnie. Gdy wchodzi w okres owocowania, wzrost słabnie na korzyść plonów. Korona jest kulista, wzniesiona, średnio zagęszczona z luźnymi krótkopędami w dużej ilości.
Czasami zagęszcza się dość silnie, ale wszystko tak naprawdę zależy od stanowiska. Główne konary odchodzą od przewodnika pod szerokim kątem. Jabłoń Golden Delicious kwitnie średnio późno, zawiązując pąki kwiatowe na krótkopędach oraz na końcach długopędów.
Kwiaty są biało-różowe, pięknie wyglądają na jabłoni. Odmiana wcześnie wchodzi w okres owocowania, bo najczęściej w drugim roku od posadzenia. Jabłoń Golden Delicious plonuje obficie, regularnie, o ile przerzedza się zawiązki i przycina drzewo.
Dojrzałość zbiorcza owoców przypada na październik.
Owoc
Odpowiednio pielęgnowana jabłoń wydaje na świat średniej wielkości owoce. Kształt mają kulisto-stożkowy, lekko żebrowane w części przykielichowej. Skórka owoców jest sucha, lekko błyszcząco, początkowo zielonkawożółta, w pełnej dojrzałości złotożółta.
Czasem na owocach pojawia się delikatny rumieniec w kolorze łososiowym. Poza tym Jabłoń Golden Delicious ma dużą skłonność do ordzawiania skórki, co nasila się przy stosowaniu niektórych preparatów lub przy sporych wahaniach temperatury.
Miąższ owoców jest kremowożółty, zwięzły, soczysty, słodkawy i aromatyczny. Owoce tej odmiany jabłoni są bardzo smaczne, więc warto spożywać je na surowo, dodawać do ciast, deserów, czy potraw. Nadają się również na przetwory, w tym na przykład na dżemy, musy, czy kompoty.
Uprawa
Jabłoń Golden Delicious najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku o glebie żyznej i wilgotnej. Na stanowiskach zimnych i słabych glebach owoce wyrastają mniejsze i są niesmaczne. Odmiana wykazuje słabą odporność na mróz, więc wymaga okrywania na zimę przez pierwsze lata.
Uważać trzeba też na choroby, zwłaszcza na wirusy. Jabłoń Golden Delicious, jak wiele innych odmian jabłoni, wymaga też regularnego przycinania. Pierwszy zabieg wykonuje wiosną, nawet po posadzeniu.
Jeśli sadzimy jesienią, z cięciem czekamy do najbliższej wiosny i wówczas powinno objąć skrócenie przewodnika o połowę, zaś pędów bocznych o 1/3 ich długości. Sadzonkę bez rozgałęzień skracamy do około 90 cm.
W późniejszych latach tniemy drzewo, by nadać odpowiedni kształt koronie, a następnie, by je prześwietlić. Stare drzewa tnie się, by je odmłodzić.
Zapylacze
Jabłoń Golden Delicious jest obcopylna, więc do dobrego owocowania wymaga zapylenia obcym pyłkiem. Warto posadzić w pobliżu jabłonie, które kwitną w tym samym czasie. Może to być Papierówka, Koksa Pomarańczowa, Lobo, Idared, Jonatan, Gala, czy nawet Gloster.