Jabłoń Czerwonomiąższowa to wyjątkowa odmiana, ponieważ nie dość, że rodzi owoce o czerwonym miąższu, to jeszcze dobroczynnie wpływa na ludzie zdrowie. Wynika to głównie z dużej zawartości przeciwutleniaczy, które hamują procesy starzenia organizmu, a nawet chronią nas przed poważnymi schorzeniami.
Jabłoń Czerwonomiąższowa może być sadzona w przydomowym ogrodzie, na działce, czy w sadzie towarowym.
Charakterystyka drzewa
Drzewo Jabłoni Czerwonomiąższowej rośnie wolno, tworząc mało rozłożystą koronę. Docelowo dorasta do 3-3,5 metra wysokości. Kwitnie w okresie kwiecień/maj i wtedy prezentuje się bardzo efektownie, ponieważ gałązki pokrywają się różowymi kwiatami.
Jabłoń Czerwonomiąższowa plonuje regularnie i obficie. Dojrzałość zbiorcza owoców przypada pod koniec września. Drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami można nabyć jesienią i wiosną, czyli wtedy, gdy przypada okres ich sadzenia.
Bezpośrednio po zakupie, zaleca się zatem umieszczenie sadzonek w gruncie.
Owoc
Jabłoń Czerwonomiąższowa rodzi średniej wielkości lub duże owoce, gdzie waga pojedynczej jednostki może sięgać nawet do 200 gramów. Kształt mają kulisty, skórkę czerwoną. Miąższ owoców również jest czerwony, bardzo soczysty, słodko-kwaśny, aromatyczny z wyczuwalnym jagodowym posmakiem.
Jest to świetna odmiana deserowa, którą warto spożywać na surowo. Jednak owoce sprawdzą się również przy tworzeniu deserów, potraw, czy ciast. Jabłka tej odmiany można śmiało przetwarzać na cydr, soki, dżemy, mus lub po prostu suszyć.
Uprawa
Jabłoń Czerwonomiąższowa dobrze czuje się na ciepłym i słonecznym stanowisku. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna. Jabłoń Czerwonomiąższowa wykazuje dobrą odporność na choroby i mróz, więc z uprawą tej odmiany poradzi sobie nawet amator.
Drzewko owocowe, podobnie zresztą jak wiele innych jabłoni, wymaga regularnego przycinania. Młode drzewko tnie się na wiosnę, nawet po posadzeniu. Jeśli sadzona została umieszczona w gruncie jesienią, to z pierwszym cięciem czekamy do najbliższej wiosny.
Wówczas należy skrócić gałązki o 1/3 ich długości i przewodnika około na wysokości 40 cm nad ostatnim pędem, ponieważ w ten sposób przywrócimy równowagę pomiędzy korzeniami a częścią nadziemną.
Poza tym, pierwsze cięcie pozwoli nadać odpowiedni kształt koronie młodego drzewa. Drzewka nierozgałęzione skracamy na wysokości 70-90 cm. W kolejnych latach trzeba usuwać chore i uszkodzone pędy, czy po prostu stare.
Wycinamy też pędy rosnące pionowo, krzyżujące się lub rosnące do środka korony. Cięcie jabłoni powinno wykonywać się pod koniec lutego, w pogodny dzień.
Zapylacze
Jabłoń Czerwonomiąższowa jest samopylna, więc nie wymaga sadzenia innych odmian w swoim sąsiedztwie.