Śliwa Japońska Oishi Wase to odmiana pochodząca z USA, która została wyselekcjonowana ze Śliwy Formosa. Szybko zdobyła uznanie również w innych krajach, ale w Polsce pojawiła się stosunkowo niedawno, więc jeszcze wielu mogło o niej nie słyszeć.
To jednak kwestia czasu, ponieważ Śliwa Japońska Oishi Wase dojrzewa równomiernie, daje pyszne owoce i sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych. Na pewno sprawdzi się w sadzie towarowym, na działce lub w przydomowym ogrodzie.
Charakterystyka drzewa
Śliwa Japońska Oishi Wase rośnie silnie i zwykle dorasta do około 4 m wysokości. Wysokość można jednak korygować przycinaniem, więc to od nas zależy, jak duże będzie drzewko.
Drzewo kwitnie wcześnie, podobnie zresztą jak wszystkie inne śliwy japońskie, i wtedy cieszy swoim pięknym wyglądem. Śliwa Japońska Oishi Wase owocuje regularnie, corocznie, umiarkowanie obficie. Dojrzałość zbiorcza przypada na początku lipca.
Drzewka owocowe z odkrytym korzeniem można nabyć dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Bezpośrednio po zakupie zaleca się ich umieszczenie w gruncie.
Owoc
Śliwa Japońska Oishi Wase rodzi średni lub duże owoce, a ich waga wynosi około 40-50 g. Kształt mają lekko sercowaty, skórka jest koloru pomarańczowo-czerwonego, ale im dojrzalsza, tym czerwony kolor staje się intensywniejszy.
Miąższ blado-żółty, soczysty, orzeźwiający, słodko-kwaskowaty, rozpływający się w ustach. Pestka jest bardzo mała dlatego też śliwa ta jest nazywana bez pestkową , okrągła, częściowo zrośnięta z miąższem. Owoce można jeść w stanie surowym, dodawać do ciast, deserów, czy innych potraw.
Na pewno wyjdą z nich też pyszne dżemy, konfitury, czy nawet kompoty.
Uprawa
Śliwa Japońska Oishi Wase preferuje stanowiska słoneczne i osłonięte. Najlepsza będzie gleba żyzna, przepuszczalna bogata w składniki pokarmowe i umiarkowanie wilgotna. Niewskazane są zastoiska mrozowe, tereny ciężkie i podmokłe.
Na mróz Śliwa Japońska Oishi Wase jest średnio odporna, więc lepiej zabezpieczyć ją przed zimą. Na ten moment u odmiany nie stwierdzono wrażliwości na konkretne choroby i szkodniki, ale w naszym kraju jest nowością, więc wymaga obserwacji.
Poza tym, jak wszystkie inne śliwy, tak i odmiana Oishi Wase, wymaga przycinania. Pierwszy zabieg powinien odbyć się wiosną, nawet po posadzeniu śliwy. Jeśli do nasadzenia doszło jesienią, to z cięciem trzeba poczekać do najbliższej wiosny i powinno opierać się na skróceniu gałązek o 1/3 długości, a przewodnika na około 40 cm nad najwyższą z nich.
Pędy i odrosty od zmieni przycina się do wysokości 50-60 cm. W późniejszych latach drzewo wymaga cięcia formującego i prześwietlającego, aby korona nie zagęszczała się zbytnio. Co ważne, przycinanie zawsze powinno odbywać się w pogodne dni, a powstałe rany należy zabezpieczać maścią ogrodniczą.
Zapylacze
Śliwa Japońska Oishi Wase jest obcopylna, więc do prawidłowego owocowania potrzebuje odmian o podobnym okresie kwitnienia. Dla tej odmiany dobrym zapylaczem będzie Śliwa Japońska Shiro, Śliwa Japońska Kometa, czy Śliwa Amers.