Jabłoń Idared jest odmianą amerykańską, która została wyselekcjonowana z Jabłoni Jonatan i Jabłoni Wagenera w 1942 roku w Stacji Doświadczalnej Idaho. Cieszy się niezwykłą popularnością nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w wielu krajach Europy.
W Polsce także od wielu lat jest powszechnie uprawiania, zwłaszcza w sadach towarowych, ponieważ to główna eksportowa odmiana jabłoni. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by Jabłoń Idared trafiła także do przydomowego ogrodu lub na działkę.
Charakterystyka drzewa
Początkowo drzewo owocowe rośnie dość silnie, ale później wzrost spowalnia i ostatecznie nie wyrasta na duże. Koronę tworzy średnich rozmiarów, kulistą, dość dobrze zagęszczoną z lekko zwisającymi gałęziami. Pędy są licznie pokryte krótkopędami.
Jabłoń Idared kwitnie średnio wcześnie, zwykle w kwietniu i maju, pokrywając gałązki biało-różowymi kwiatami. W okres wchodzi bardzo wcześnie, owocuje corocznie, zwykle bardzo obficie, o ile dba się o drzewo. Dojrzałość zbiorcza owoców przypada na październik.
Owoc
Jabłoń Idared rodzi średniej wielkości lub duże owoce. Kształt mają kulisty, spłaszczony, są też lekko żebrowane. Skórka owoców jest mocna, gruba, błyszcząca, początkowo ma kolor jasnożółty, ale w pełni dojrzałości zmienia się na zielonkawożółty.
Pokrywa ją też jasny różowo-czerwony lub karminowy rumieniec, który jest rozmyty i nieco prążkowany. Miąższ owoców jest biało kremowy, drobnoziarnisty, jędrny, bardzo soczysty, w smaku słodko-kwaśny, lekko aromatyczny.
Owoce można spożywać na surowo, ale najlepiej smakują po odleżeniu. Nadają się również na desery, ciasta, czy do różnych potraw. Można wykorzystać je na przetwory, w tym na przykład na dżemy, soki, kompoty i przeciery.
Uprawa
Jabłoń Idared najlepiej sprawdzi się na ciepłym i słonecznym stanowisku. Gleba powinna być żyzna, średnio wilgotna, przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym. Jabłoń Idared jest średnio wrażliwa na mróz i parch. Niestety może jej zagrażać mączniak i zaraza ogniowa, więc warto zachować czujność.
Poza tym, drzewo owocowe wymaga regularnego przycinania, a pierwszy zabieg wykonuje się wiosną, nawet po posadzeniu. Sadząc jabłoń na jesieni, z pierwszym cięciem czekamy do najbliższej wiosny. Wówczas drzewka jednopędowe skracamy na wysokości 70-90 cm.
Drzewko z rozgałęzieniem skracamy na wysokości 40 cm nad ostatnim pędem. Pędy boczne skracamy o 1/3 ich długości, a wszystkie pędy i odrosty od ziemi do wysokości 50 cm usuwamy. W kolejnych latach Jabłoń Idared wymaga formowania korony, a także cięcia prześwietlającego.
Starsze drzewa wymagają cięcia odmładzającego.
Zapylacze
Jabłoń Idared w dużym stopniu jest samopłodna. Jednak do lepszego owocowania wymaga obecności odmian, które kwitną w podobnym terminie. Zapylaczem dla tej odmiany może być Jabłoń Oliwka Żółta, Gloster, Malinowa Oberlandzka, Koksa Pomarańczowa, Golden Delicious, Gala, Jonathan, Pilot, Rubin, Ligol i kilka innych.