Jabłoń Kolumnowa Maypol to jesienna odmiana, która cieszy się wysokimi walorami smakowymi oraz estetycznymi. Pięknie prezentuje się w okresie kwitnienia i owocowania, więc z powodzeniem zastąpi drzewka ozdobne.
Jabłoń Kolumnowa Maypol przystosowana jest do gęstych nasadzeń, więc sprawdzi się w sadzie towarowym, przydomowym ogrodzie lub na działce. Jednak z powodzeniem może być również wykorzystywana na balkonach lub tarasach.
Charakterystyka drzewa
Jabłoń Kolumnowa Maypol wytwarza przewodnik, krótkopędy oraz nieliczne długopędy. Docelowo drzewko owocowe może dorastać do około 2-3 metrów wysokości. Na tle innych odmian wyróżnia się czerwonymi, ozdobnymi liśćmi, skupionymi w górnej części pędów.
W czasie kwitnienia drzewko robi wrażenie, ponieważ pokrywa się kwiatami w kolorze różowym. Jabłoń Kolumnowa Maypol owocuje średnio wcześnie, najczęściej już w trzecim roku od posadzenia możemy spodziewać się pierwszych zbiorów.
Odmiana plonuje regularnie i obficie. Dojrzałość zbiorcza owoców przypada na drugą połowę sierpnia.
Owoc
Jabłoń Kolumnowa Maypol rodzi średniej wielkości owoce. Kształt mają kulisty, lekko spłaszczony. Skórka owoców jest mata, intensywnie czerwona. Miąższ także w odcieniu czerwonym, soczysty, kwaskowo-słodki.
Ze względu na swój kolor, stanowi bogate źródło antocyjanów, związków silnie przeciwutleniających, które dobroczynnie wpływają na zdrowie, więc warto spożywać je na surowo. Jabłka sprawdzą się także w deserach, ciastach i różnego typu potrawach.
Można je wykorzystać w przetwórstwie, w tym na przykład do produkcji nalewek, soków, czy kompotów.
Uprawa
Jabłoń Kolumnowa Maypol może być uprawiana w gruncie lub w donicy. Najlepiej wybrać ciepłe i słoneczne stanowisko. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, o odczynie obojętnym. Termin sadzenia drzewek z gołym korzeniem to jesień lub wiosna, w pojemnikach cały sezon wegetacyjny.
Wysoce istotnym zabiegiem w uprawie Jabłoni Kolumnowej Maypol jest regularne podlewania, zwłaszcza wiosną w trakcie okresów. Odmiana jest wysoce odporna na mróz i choroby, więc nie będzie sprawiać żadnych problemów.
Nawet cięcie nie jest tak wymagające, jak u klasycznych odmian jabłoni, ponieważ przeprowadza się tylko wtedy, gdy pędy boczne stają się zbyt długie. Wówczas trzeba skrócić je na długość palca.
Poza tym, jeśli sadzonka jabłoni rozrasta się za bardzo, to możemy skrócić jej wysokość zgodnie ze swoimi preferencjami.
Zapylacze
Aby Jabłoń Kolumnowa Maypol owocowała obficie, wymaga posadzenia innej odmiany jabłoni. W roli zapylacza sprawdzi się Jabłoń Kolumnowa Waltz, Polka, Bolero lub Flamenco.
Jeśli w pobliżu znajduje się już inna odmiana jabłoni, nie koniecznie kolumnowa, ale kwitnąca w tym samym czasie, to wtedy zapylacz mamy zapewniony i nie trzeba dosadzać kolejnego.