Jabłoń Kolumnowa Bolero to późno-letnia odmiana o pokroju filarowym. Ma nie tylko deserowe zastosowanie, ale również dekoracyjne, a dzięki temu, że drzewko jest mało wymagające w uprawie, sprawdzi się u doświadczonego sadownika, jak i u amatora.
Jabłoń Kolumnowa Bolero może być sadzona w gruncie lub w donicy. Idealna do małego przydomowego ogrodu, na działkę lub do sadu towarowego. Poza tym Jabłoń Kolumnowa Bolero może być uprawiana też na balkonie, tarasie lub w wielu innych miejscach.
Charakterystyka drzewa
Drzewko owocowe kolumnowe rośnie słabo lub średnio silnie, osiągając do około 2-3 metrów wysokości o 50-60 centymetrów szerokości. Jabłoń Kolumnowa Bolero nie wytwarza długopędów, rodzi tylko przewodnik i krótkopędy, które od niego odchodzą prostopadle.
Wiosną podczas kwitnienia drzewko prezentuje się bardzo efektownie za sprawą różowych pąków oraz białych kwiatów. W okres owocowania odmiana wchodzi wcześnie, bo już w drugim roku od posadzenia można spodziewać się pierwszych zbiorów. Plonuje obficie, regularnie.
Dojrzałość zbiorcza owoców przypada na przełom sierpnia i września.
Owoc
Jabłoń Kolumnowa Bolero daje średniej wielkości lub duże owoce. Kształt mają kulisty, regularny w stosunku do siebie. Skórka owoców jest żółta lub żółto-zielona, pokryta niewielkim, rozmytym rumieńcem w kolorze czerwonym.
Miąższ jest jasny, chrupki, delikatny, soczysty, słodko-kwaskowaty. Owoce doskonałe do jedzenia na surowo, jako przekąska lub dodatek do ciast, deserów i potraw. Można je przetwarzać, w tym na przykład na kompoty lub musy.
Odmiana idealna do zasuszenia, zwłaszcza że owoce zachowują dużo aromatu.
Uprawa
Jabłoń Kolumnowa Bolero może być uprawiana w gruncie lub w donicy. Odpowiednie dla niej będzie ciepłe i słoneczne stanowisko, choć półcień także toleruje. Gleba powinna być piaszczysto-gliniasta, żyzna, przepuszczalna, z dużą zawartością próchnicy i umiarkowanie wilgotna.
Drzewko uprawiane w donicy powinno być co parę lat przesadzane do większej i uzupełniane świeżą, żyzną ziemią. Jabłoń Kolumnowa Bolero wykazuje dobrą odporność na mróz, ale młode sadzonki i tak lepiej zabezpieczać na zimę.
Jabłoń w donicy warto przenieść na czas zimy do piwnicy, garażu lub innego budynku gospodarczego. Jeśli ma zostać na zewnątrz, to donica musi być zabezpieczona materiałem izolującym od zimnych wiatrów i mrozu.
Odmiana jest stosunkowo odporna na większość chorób, choć może być podatna na parch, więc lepiej monitorować drzewo. Jabłoń Kolumnowa Bolero nie wymaga cięcia, ale jeśli przekroczy preferowaną wysokość, to warto przeprowadzić cięcie korygujące.
Poza tym, należy usuwać też uszkodzone i połamane gałązki.
Zapylacze
Jabłoń Kolumnowa Bolero jest częściowo samopylna, co oznacza, że do dobrego owocowania wymaga towarzystwa innych odmian jabłoni kwitnących w podobnym czasie. Mogą to być odmiany kolumnowe, ale tradycyjne odmiany również się sprawdzą w roli zapylacza.