Morela Early Blush to stosunkowo nowa odmiana amerykańska, która została wyhodowana w stanie New Yersey. Jest samopylna, więc można ją posadzić nawet na bardzo małej działce, ponieważ do dobrego owocowania nie wymaga towarzystwa innych odmian moreli kwitnących w podobnym terminie.
W dodatku, Morela Early Blush rodzi pyszne owoce o walorach zdrowotnych, więc warto mieć ją u siebie. To idealny wybór do przydomowego ogrodu lub na działkę.
Charakterystyka drzewa
Drzewo Moreli Early Blush rośnie dość intensywnie, tworząc stożkowatą, wąska, ale gęstą koronę. Docelowo drzewo owoce może dorastać do około 4-5 metrów wysokości. Morela Early Blush owocuje średnio wcześnie, bo już w trzecim roku od posadzenia można spodziewać się pierwszych zbiorów. Plonuje średnio obficie, ale corocznie.
Dojrzałość zbiorcza owoców przypada na lipiec. Drzewka owocowe tej odmiany moreli pojawiają się w sprzedaży wiosną i jesienią. Bezpośrednio po zakupie zaleca się ich umieszczenie w gruncie. Poza tym decydując się na nasadzenie jesienią, warto od razu zadbać o zabezpieczenie zimowe, ponieważ młode drzewka są wrażliwe na niskie temperatury.
Owoc
Morela Early Blush rodzi średniej wielkości owoce, których średnica wynosi około 40-50 mm. Kształt mają owalny lub kulisty. Skórka owoców jest nieznacznie omszona, ciemnopomarańczowa, obmyta dość dużym, jaskrawoczerwonym, rozmytym rumieńcem.
Miąższ jest pomarańczowy, średnio zwięzły, u całkowicie dojrzałych owoców masłowaty. W smaku owoce są słodko-kwaśne, soczyste, mają też wyczulany aromat. Pestka łatwo oddziela się od miąższu.
Owoce odmiany Early Blush można spożywać na surowo i warto to robić, ponieważ są cennym źródłem beta-karotenu, potasu, żelaza, wapnia, czy błonnika. Będą też idealnym dodatkiem do różnego typu deserów, ciast, czy potraw.
Morele można wykorzystać w przetwórstwie, w tym przy produkcji dżemów, kompotów, czy musów. Poza tym są to owoce, które można suszyć lub mrozić.
Uprawa
Morela Early Blush najlepiej czuje się na ciepłym i słonecznym stanowisku, które jest osłonięte od wiatru. Gleba powinna być żyzna, umiarkowanie wilgotna, o odczynie obojętnym. Choć starsze drzewa są mrozoodporne, to młode sadzonki są wrażliwe na chłód, więc przez pierwsze lata lepiej zabezpieczać drzewko na zimę.
Warto też uważać na choroby kory i drewna i pamiętać o przycinaniu Moreli Early Blush. Pierwsze cięcie wykonuje się wiosną, nawet jeśli dopiero co drzewo zostało posadzone. Jeśli do nasadzenia doszło jesienią, to z zabiegiem należy poczekać do najbliższej wiosny.
Pierwsze cięcie powinno obejmować skrócenie gałęzi o 1/3 ich długości, ponieważ w ten sposób przywrócimy równowagę pomiędzy korzeniami a częścią nadziemną. Skrócić trzeba też przewodniki, zwłaszcza że drzewko tej odmiany często ma więcej niż jeden.
W kolejnych latach trzeba wycinać pędy rosnące do środka korony, krzyżujące się, suche, uszkodzone lub chore. Cięcie warto wykonywać w pogodne dni, a rany zabezpieczać maścią ogrodniczą.
Zapylacze
Morela Early Blush jest samopylna.