Morela Soledane to wczesna odmiana francuska, która cieszy się sporą popularnością w Polsce. Drzewo charakteryzuje się wysoką odpornością na mróz i choroby, więc z uprawą poradzą sobie nawet amatorzy.
To idealna odmian do przydomowego ogrodu, na działkę, czy nawet do sadu towarowego.
Charakterystyka drzewa
Drzewo owocowe rośnie umiarkowanie silnie, osiągając do około trzech metrów wysokości. Morela Soledane owocuje wcześnie, dając dobre plony każdego roku. Dojrzałość zbiorcza owoców przypada zwykle pod koniec lipca lub na początku sierpnia.
Drzewka owocowe z odkrytymi korzeniami można nabyć dwa razy w roku – wiosną i jesienią, ponieważ wtedy przypada ich nasadzenie. Bezpośrednio po zakupie zaleca się umieszczenie sadzonek w gruncie.
Owoc
Morela Soledane rodzi średniej wielkości owoce, o średnicy około 40-50 mm. Kształt mają owalny, lub kulisty. Skórka owoców jest pomarańczowa, pokryta w 20-40% powierzchni czerwonym, rozmytym rumieńcem.
Miąższ również pomarańczowy, bardzo aromatyczny, słodki i soczysty, całkowicie dojrzałych owocach masłowaty. Pestka duża, łatwo oddzielająca się od miąższu. Owoce tej odmiany moreli można spożywać na surowo, wykorzystać do deserów, ciast, czy różnych potraw.
Sprawdzą się także przy produkcji dżemów, kompotów, czy soków. Część swoich zbiorów można zamrozić lub ususzyć, by w ten sposób zachować smaki lata na dłużej. Dzięki temu, że owoce dobrze znoszą transport, można je przeznaczyć też na handel.
Uprawa
Aby uzyskać dobre plony, trzeba wybrać odpowiednie miejsce dla drzewka. W przypadku Moreli Soledane najlepiej postawić na stanowisko ciepłe i słoneczne, które jest osłonięte od wiatru. Gleba również odgrywa istotną rolę, dlatego powinna być żyzna, przepuszczalna, o odczynie obojętnym w granicach 6,2-7,2 pH.
Jest to odmiana odporna na choroby i mróz, więc można ją uprawiać w praktycznie wszystkich rejonach Polski, w tym również w tych chłodniejszych. Morela Soledane, jak wiele innych drzew owocowych, wymaga przycinania.
Pierwsze cięcie odbywa się wiosną, nawet po bezpośrednim posadzeniu. Jeśli do nasadzenia doszło jesienią, to z cięciem trzeba poczekać do najbliższej wiosny. Sam zabieg powinien opierać się na przycięciu gałęzi o 1/3 ich długości, ponieważ w ten sposób przywrócimy równowagę pomiędzy korzeniami a częścią nadziemną.
Poza tym, poprzez cięcie nadamy też odpowiedniego kształtu koronie młodego drzewka. W kolejnych latach również trzeba będzie przycinać drzewo, a także pamiętać o usuwaniu starych pędów, uszkodzonych, czy chorych.
Cięcie najlepiej wykonywać tylko w ciepłe dni, a większe rany zabezpieczać maścią ogrodniczą.
Zapylacze
Soledane jest odmianą samopylną, więc do dobrego owocowania nie wymaga obecności innych moreli kwitnących w podobnym terminie.